Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

UTUL SIĘ – JESTEŚ OK!

W roku szkolnym 2021/2022 mam niewątpliwą przyjemność prowadzić z dziećmi i młodzieżą zajęcia pedagogiczne. Tym razem, jako główny temat zajęć całorocznych, wybrałam:  Utul się – jesteś OK. Budowanie poczucia własnej wartości jest szalenie ważne od najmłodszych lat, a ponieważ w dobie dzisiejszych czasów mamy dostęp do szerokiego wachlarzu narzędzi, którymi możemy się posłużyć w procesie budowania własnego „JA”, warto te techniki  wykorzystać. Osobiście uważam, że najlepszym i najbardziej skutecznym narzędziem jest słowo. Powinniśmy głośno mówić o tym, że jesteśmy fajni tacy, jacy jesteśmy. Że różnimy się od siebie wyglądem, wartościami, osobowością, charakterem, sposobem postrzegania rzeczywistości, ale bez wątpienia każdy z nas jest tak samo wystarczający i tak samo zasługuje na szacunek drugiego człowieka.  Poczucie własnej wartości to nie tylko powtarzanie sobie, że jesteśmy OK. To przede wszystkim świadoma umiejętność stawania za sobą. Co tydzień pokonuję 140km, by w sobotę rano przypominać uczniom, że są dość tacy, jacy są. Przypominam im również, że nie spełniając swoich marzeń – spełniają marzenia innych. Że jeśli mówią innym TAK wbrew własnej woli – sobie mówią NIE.  Staram się wykształcić w nich postawę asertywną i umiejętność stawiania granic w trosce o siebie i w zgodzie ze sobą.  Uczę ich, że mają prawo do wszystkich emocji. Demonstruję, w jaki sposób można sobie z tymi emocjami radzić, skąd one się w nas biorą i co dzieje się, kiedy zamiast dać im upust, gromadzimy je w sobie, bo wydaje nam się, że nie wypada ich okazywać, bo co ludzie powiedzą. Często powtarzam uczniom, żeby zamiast porównywać się z innymi na swoją niekorzyść, zaczęli chwalić siebie. Nie trzeba robić wielkich rzeczy, żeby na koniec dnia móc powiedzieć sobie: to był wielki dzień. Nie trzeba szukać potwierdzenia własnej wartości w oczach innych – można spojrzeć w lustro i powiedzieć sobie: jesteś dość! W każdą sobotę powtarzam uczniom: utulcie się. Stawanie za sobą i trzymanie sztamy ze swoim odbiciem w lustrze to bardzo dobry początek do tego, by z dzieci wyrośli pewni siebie, empatyczni, dobrzy dorośli.

 

Tego Wam wszystkim serdecznie życzę :)

 

Ola Perek

WЕДcz PolskД ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia