Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

Do pracy czy do roboty? O kolokwializmach w klasie 8

Używamy ich w naszym codziennym języku, choć czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego,  że jeśli jest ich zbyt dużo, może to świadczyć o braku kultury. Mowa o kolokwializmach, inaczej potocyzmach lub wyrazach potocznych. Uczniowie klasy ósmej poznali na języku polskim sporo kolokwializmów wraz z ich literackimi odpowiednikami. Niektóre z nich przedstawili na plakatach. Dowiedzieli się też, że w języku mówionym w sytuacjach nieoficjalnych używanie kolokwializmów jest jak najbardziej dopuszczalne. Możemy powiedzieć w domu do naszych bliskich, że zabieramy się do roboty. Natomiast w sytuacji oficjalnej musimy użyć sformułowania "zabieramy się do pracy". Warto o tym wszystkim pamiętać, pisząc na przykład wypracowania z języka polskiego. Kolokwializmy traktowane są w nich jako błąd i lepiej ich unikać. 

WЕДcz PolskД ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia