Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

Wizyta Marszałka Senatu RP i senackiej delegacji z okazji Dnia Flagi oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą

Tegoroczne obchody Dnia Flagi oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą były w naszej szkole wyjątkowe. Mieliśmy zaszczyt gościć delegację Senatu RP pod przewodnictwem Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego. Marszałkowi towarzyszyli senatorowie Alicja Chybicka, Jolanta Hibner, Jadwiga Rotnicka, Lidia Staroń i Wojciech Ziemniak oraz Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski. Wśród gości byli także Ambasador RP w Dublinie Anna Sochańska, Konsul Generalny Grzegorz Sala oraz Konsul Maciej Wójcik.

Po krótkim spotkaniu z panią dyrektor Małgorzatą Rosek i przedstawicielami rodziców senacka delegacja udała się do klas, by poznać uczniów i nauczycieli, a następnie wzięła udział w akademii zorganizowanej dla uczczenia Dnia Flagi, Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu Polski. Na wstępie kilka informacji na temat majowych świąt narodowych przedstawili Aleksandra Butala z kl. 8 i Jakub Hawryluk- tegoroczny maturzysta. Zebrani goście wysłuchali następnie wzruszających recytacji patriotycznych wierszy w wykonaniu naszych uczniów: Anny Wanic (C.K. Norwid „Moja piosnka”), Nel Brzózki i Daniela Strzeleckiego (J. Lechoń „Hymn Polaków na obczyźnie”), Matyldy Prześlicy  (A. Słonimski „Polska”), Nicoli Salamon (R. Przymus „Polska”), Julii Kaczyńskiej, Julii Grubej i Julii Przęczkowskiej (M. Niwińska „Wierzę, że wrócę”) oraz Dominika Wnęka i Antoniego Nieznalskiego (W. Bełza „Ziemia rodzinna”). Podczas tego spotkania nie mogło oczywiście zabraknąć muzyki i tańca. Uczniowie klas 1a i 1b przebrani za górali pięknie zaśpiewali piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”, a klasa 2b w strojach krakowskich wspaniale zatańczyła krakowiaka. Aby pokazać przybyłym nieco kultury Irlandii, Agata Jaworska z klasy 3a zaprezentowała taniec irlandzki, który wszystkim bardzo się spodobał.

Na zakończenie tego pełnego wrażeń i wzruszeń dnia w naszej szkole Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, pani ambasador Anna Sochańska i pani dyrektor Małgorzata Rosek wręczyli nagrody laureatom konkursu zorganizowanego z okazji majowych świąt narodowych. Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych:

Kl.1-2

 1. Alicja Białkowska kl. 1a
 2. Alex Rydel kl. 1a
 3. Liliana Górska kl. 2a

Kl. 3-4

 1. Julia Kaczyńska kl. 4b
 2. Julia Przęczkowska kl. 4a
 3. Alex Coyne kl. 3a

Kl. 5-7

 1. Jakub Mazur kl. 5
 2. Ignacy Zabłocki kl. 6
 3. Aleksandra Kacperska kl. 7

Liceum

 1. Nadim Al- Mashdali liceum
 2. Maja Chrzanowska kl.8
 3. Angelika Pankowska liceum

Gratulujemy wszystkim wyróżnionym i cieszymy się, że mogli odebrać dyplomy oraz nagrody z rąk tak znamienitych gości. Mamy nadzieję, że tak ważne dla szkoły wydarzenie, jakim była wizyta senackiej delegacji, będzie owocować w przyszłości i zmotywuje uczniów do jeszcze większej dbałości o  język polski oraz narodową kulturę.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować Senatowi RP za podarunki: projektor, biało- czerwoną flagę oraz prezenty dla rodziców i nauczycieli, Ambasadzie RP w Dublinie za ufundowanie nagród dla zwycięzców szkolnego konkursu, panu Rafałowi Sachanowiczowi za wykonane w drewnie pamiątkowe upominki dla gości, firmie cateringowej Love Fitness Food za pyszny poczęstunek oraz wszystkim Rodzicom, którzy poświęcili swój czas, aby przygotować tę uroczystość.

WЕДcz PolskД ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia