Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

Wizyta studentów i wykładowców z UJ w naszej szkole

                         Dnia 21 maja 2022 roku mieliśmy zaszczyt gościć 16-osobową grupę studentów i wykładowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uczestnicy projektu „Profesjonalny polonista. Praktyka i personalizacja” rozpoczęli sezon praktyk zagranicznych i w pierwszej grupie odwiedzili naszą szkołę polonijną PAK w Dublinie. 

                        Studenci z UJ mieli okazję przyjrzeć się lekcjom pokazowym, a następnie przeprowadzić własne zajęcia z języka polskiego we wszystkich starszych klasach, tj. 4 - liceum. Uzyskaną wiedzę podczas studiów szybko wdrożyli na swoich wykładach. Ciekawe tematy zaintrygowały uczniów do dyskusji. Mowa była o sposobach na nudę, kulturze rozmowy, bezpieczeństwie w Internecie. Przytoczono i zinterpretowano  fragment Inwokacji z "Pana Tadeusza" , sonet A.Mickiewicza "Stepy akermańskie". Pojawiła się baśń „Kot w butach” i legenda o Wandzie, co nie chciała Niemca. Nie zabrakło sylwetek sławnych postaci, m.in. Marii Skłodowskiej Curie, Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza czy Ireny Sendlerowej. 

                         Na zakończenie dnia pełnego wrażeń, grono nauczycieli i studentów zebrało się na wspólne spotkanie, na którym podzieliliśmy się uwagami na temat specyfiki pracy w szkole polonijnej. 

                         W podziękowaniu za ugoszczenie otrzymaliśmy książki współczesne, motywujące, zachęcające do czytania, za które bardzo dziękujemy!  

WЕДcz PolskД ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia