Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

Przedstawienie wielkanocne

„Dzień to piękny, dzień wesoły
Jezus zmartwychwstaje
Chodźmy w drogę, zaśpiewajmy
On nam radość daje.”

 

Święta Wielkiej Nocy zbliżają się wielkimi krokami. We wszystkich domach trwają przygotowania. Jedni gotują świąteczne potrawy, inni pieką ciasta, a najmłodsi szykują koszyczki do święcenia. Nie może w nich zabraknąć pisanek, świeżego chleba, swojskiej kiełbasy, chrzanu i soli. Każdy myśli o pysznym śniadaniu wielkanocnym i świętowaniu Zmartwychwstania. A dzień później śmigus- dyngus… 

 

Uczniowie Polskiej Akademii Wiedzy w Dublinie już od dawna pilnie przygotowywali się do tego ważnego święta. W końcu nadszedł czas, aby pokazać, czego się nauczyli. W sobotę
1 kwietnia 2023 r. odbyło się uroczyste przedstawienie wielkanocne. Wszystkich zebranych powitała pani dyrektor Małgorzata Rosek. Zaproszeni goście, wśród których był pan konsul Grzegorz Sala, mogli posłuchać wielkanocnych piosenek naszych przedszkolaków. Mieli też okazję zobaczyć przepiękny balet kurczaków w wykonaniu klas drugich,  przygotowanych przez panie: Karolinę Rusnak, Monikę Kacprzycką- Coyne i Margeritę Szymczyk.

 

Tradycyjne też w naszej szkole odbyło się „Misterium Męki Pańskiej”, w którym udział wzięli uczniowie klas piątych. Młodzież z wielką powagą odgrywała swoje w role. Narrator wprowadził nas w nastrój skupienia, opisując tło wydarzeń. Znaleźliśmy się w epoce Chrystusa. Obserwowaliśmy apostołów towarzyszących Jezusowi podczas wejścia do Jerozolimy i w czasie modlitwy na Górze Oliwnej. Widzieliśmy zdradę Judasza oraz pojmanie Jezusa. Poznaliśmy Arcykapłana i zobaczyliśmy wahania Piłata. W końcu na scenie zapanowała radość. Anioł obwieścił dobrą nowinę: "Pan nasz Zmartwychwstał. Alleluja." 

Młodzież entuzjastycznie podeszła do organizacji przedstawienia. Pomagała w dekorowaniu sceny, wyborze strojów i rekwizytów. Chłopcy czuli się jak prawdziwi rycerze Chrystusa- utrzymywali dyscyplinę i porządek. Dziewczęta natomiast dbały o każdy detal stroju i dekoracji. Całemu spektaklowi towarzyszyła piękna muzyka Ennio Morricone i Pieśni Wielkopostne. Nad całym przedstawieniem czuwały nauczycielki- Beata Wanic i Dominika Blehm. Gratulujemy wszystkim wykonawcom wzruszającego występu.

 

Co to był za dzień!!! Po tak długiej przerwie wreszcie mieliśmy widownię- naszych uczniów oraz ich wspaniałych rodziców, którzy nie tylko pomogli w przygotowaniu dzieci do tego wydarzenia, ale również wspierali oklaskami młodych aktorów podczas całego ich występu. Dziękujemy Wam wszystkim, bo bez Was by się to nie udało! 

 

„To są znaki tradycyjnej Wielkanocy

Kiedy życie się odradza do swej mocy

To znaki rozbudzonej świeżo wiosny

Świat się staje znów zielony i radosny

Świat radosny”

 

Życzymy Wam kochani Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele oraz Przyjaciele naszej szkolnej rodziny ciepłych, pełnych radosnej nadziei Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, a także kolorowych spotkań z budzącą się do życia przyrodą.

WЕДcz PolskД ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia