Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

Jak nasze komórki uzyskują tlen?

Powietrze! To właśnie utrzymuje nas przy życiu, sprawia, że oddychamy! Uczniowie klasy 5 i 4-tych wiedzą, że rośliny pomagają wytwarzać tlen, a tlen jest powietrzem, którym oddychamy, ale jak oddychamy? Jak nasze komórki uzyskują tlen? Jednym z powodów jest nasz układ oddechowy, który obejmuje nos, gardło, krtań, tchawicę, oskrzela i płuca. Wykonując wdech lub wydech, używamy mięśni w klatce piersiowej, zwłaszcza mięśnia zwanego przeponą. Tak więc organizm otrzymuje tlen z powietrza wraz z innymi gazami, takimi jak dwutlenek węgla. Jest on przetwarzany przez płuca, dzięki czemu do naczyń krwionośnych wpompowywany jest tylko tlen, a dwutlenek węgla jest uwalniany jako odpad podczas wydechu. W ramach zajęć biologiczno-chemicznych uczniowie uczyli się, jak działają nasze płuca, tworząc model ludzkiego układu oddechowego z łatwo dostępnych materiałów.

WЕДcz PolskД ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia