Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

Finał Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego Mistrz Ortografii 2023

"Ortografia w stylu eko".

Finał Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego
 Mistrz Ortografii 2023

 

    Po kilkuletniej przerwie spowodowanej pandemią został wznowiony Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny organizowany przez Macierz Szkolną w Irlandii oraz Polską Akademię Wiedzy w Dublinie. Finał konkursu odbył się 29 kwietnia 2023 r. O tytuł Mistrza Ortografii walczyło 40 uczniów oraz 5 rodziców z 11 szkół polonijnych.

  Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu  była ekologia. Już po wejściu do budynku szkoły uczestnicy konkursu oraz goście mogli podziwiać oryginalne i estetycznie wykonane plakaty propagujące ekologiczne podejście do życia oraz dbałość o poprawność ojczystego języka. Były to prace stworzone  przez uczniów Polskiej Akademii Wiedzy na rodzinny konkurs ogłoszony pod hasłem "Dbajmy o czystość naszej planety i naszego języka".

   Dekoracja sali zabawnie nawiązywała do błędów popełnianych przez uczniów, czyli tzw. byków. Obok napisu: " Ortografia w stylu eko" brykały zwierzęta z rogami.

   O godzinie 10.00 pani dyrektor Polskiej Akademii Wiedzy Małgorzata Rosek przywitała gości: ambasador panią Annę Sochańską, konsula RP pana Grzegorza Salę, konsula ds. Polonii pana Macieja Wójcika, zastępcę dyrektora Departamentu Polonii i Polaków za granicą panią Aleksandrę Kucy, wiceprezes PMSI panią Jolantę Oliwiak, dyrektor Polskiej Szkoły SEN panią Anetę Zawacką - Uveges oraz nauczycieli, rodziców i wszystkich uczestników konkursu. Następnie zabrała głos pani Aleksandra Kucy, która odczytała list sekretarza stanu ds. Polonii pana Piotra Wawrzyka.

   W atmosferę konkursu wprowadzili zebranych uczniowie przygotowani przez panie Joannę Jaworską i Margeritę Szymczyk. Pierwszoklasiści zaśpiewali piosenkę ortograficzną pt. " Historia chrapiącego niedźwiedzia" oraz ekologiczną pt. " Dzięcioł nastukał do prasy". Dziewczynki ze starszych klas zaśpiewały na znaną melodię " Krakowiaczka na rz". Do zadbania o przyrodę, dokarmianie zwierząt zimą, zwracanie uwagi tym, którzy śmiecą, łąmią gałęzie, zaapelowali uczniowie klasy 5b- Mela i Antoś, deklamując wiersz Jana Kasperkowiaka " Mali strażnicy przyrody". Po części artystycznej roztrzygnięty został rodzinny konkurs pt. " Dbajmy o czystość naszej planety i naszego języka". Wyróżnieni zostali Łukasz Motyka, Wojciech Olszak, Nina Pryszczewska, Oliver Raczak, Julia Staroń oraz Kira, Mella i Ignacy Zabłoccy. Zwycięzcom wręczono piękne kosze z nagrodami dla całej rodziny.

   Następnie uczniowie poszczególnych grup wiekowych udali się z nauczycielami do wcześniej wyznaczonych sal, aby sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne. Tematyką wszystkich dyktand przygotowanych na konkurs była ochrona środowiska. Po zakończeniu części konkursowej piszący wzmocnili się pyszną zupą pomidorową i smacznymi kanapkami przygotowanymi przez rodziców. Po posiłku udali się na wybrane przez siebie zajęcia: sportowe, plastyczne lub chemiczne. Rodzice w tym czasie mieli możliwość uczestniczenia w wykładach prowadzonych przez panów: Remigiusza Dechnika " Zabezpieczenie rodziny na rynku irlandzkim; ubezpieczenia, kredyty, ulgi podatkowe, emerytury, zabezpieczenia wypadkowe i operacje transgraniczne" oraz  Mariusza Pietrzyka " Dobra dieta równa się produktywność".

   Ok. godz. 14.30 nastąpiło ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Komisja konkursowa, która skrupulatnie sprawdziła prace, wyłoniła zwycięzców. Oto oni:

klasa II:

I miejsce- Fabian Ryndak

II miejsce- Zofia Kotowska

III miejsce- Iga Adasiewicz

klasa III:

I miejsce- Zuzanna Krasicka

II miejsce- Tatiana Rózik

III miejsce- Nataniel Kruszyna

klasa IV- V:

I miejsce- Apollonia Dąbrowska

II miejsce- Gabriela Cunchaya

III miejsce - Monika Trosko

klasa VI- VII:

I miejsce- Wilotd Woldanowski

II miejsce- Artur Wolak

III miejsce - Marcel Kotlarz

klasa VIII- liceum

I miejsce - Hanna Brenzak

II miejsce- Zofia Górska

III miejsce - Angelika Pankowska 

dorośli:

I miejsce- pani Magdalena Kuszyk- Kruszyna

II miejsce- pani Monika Guz

III miejsce- pani Elżbieta Górszczyk

  Dyplomy oraz nagrody wręczyli zwycięzcom ambasador pani Anna Sochańska, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą pani Aleksandra Kucy, konsul RP pan Grzegorz Sala oraz konsul ds. Polonii pan Maciej Wójcik. Wszyscy laureaci stanęli do pamiątkowego zdjęcia z organizatorami i gośćmi.

   W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim sponsorom oraz osobom, które przyczyniły się do zorganizowania i uświetnienia tegorocznego konkursu. Dziękujemy Ambasadzie RP za sfinansowanie nagród. Jesteśmy wdzięczni panu Pawłowi Górnickiemu za projekt i druk plakatów i dyplomów. Dziękujemy paniom Emilii Oliwiak i Ewelinie Dzik za pomoc w poprawianiu  prac konkursowych. Dziękujemy wszystkim nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu, występu artystycznego, dekoracji, a także rodzicom za pomoc i zaangażowanie. Dziękujemy panu Tomaszowi Laskowskiemu za wykonanie profesjonalnych zdjęć, które będą wspaniałą pamiatką a jednocześnie dokumentacją konkursu.

   Gratulujemy naszemu uczniowi Witkowi Woldanowskiemu za zdobycie I miejsca w swojej kategorii wiekowej oraz pani Monice Guz za zdobycie tytułu Wicemistrza Ortografii wśród dorosłych. Wszystkim biorącym udział w konkursie gratulujemy znajomości zasad ortograficznych i zachęcamy do sprawdzenia swoich umiejętności w kolejnej edycji konkursu.

WЕДcz PolskД ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia