Ciastolina

Tym razem na kole chemiczno-fizycznym testowaliśmy przepis na domową masę plastyczną-której wykonanie nie okazało się wcale łatwym wyzwaniem. Dopracowanie proporcji a oczekiwany efekt wymagał eksperymentowania i cierpliwości.Ostatecznie osiągnęliśmy wspólnie sukces a przepis na ciastolinę bez gotowania można wypróbować korzystając z naszych doświadczeń.

Potrzebujesz:

1 szklanka mąki

1/4 szklanki soli

1 łyżka oliwki lub oleju

1/4 szklanki zagotowanej w czajniku wody

barwnik spożywczy w żelu lub proszku

gliceryna w płynie (opcjonalnie)

Wykonanie:

Mąkę, sól, wodę i olej umieszczamy w misce mieszając drewnianą łyżką. Masa powinna zgęstnieć i uzyskać konsystencję puree ziemniaczanego. Urwany kawałek ma się nie kleić do palców. Ciepłą ciastolinę wyrabiaj na stole i w razie koniecznosci podsyp mąką. Podziel na tyle kawałków, ile chcesz uzyskać kolorów. Dodaj barwniki spożywcze i wyrabiaj do uzyskania jednolitego koloru.

Jak przechowywać ciastolinę?

Szczelnie zamkniętą ciastolinę można przechowywać nawet kilka miesięcy. Dla bezpieczeństwa, lepiej przechowywać ją w lodówce.