ZAPROSZENIE !

SERDECZNIE RODZICÓW NA SPOTKANIE Z PANIĄ

LOGOPEDĄ MILENĄ RAKOCZY, KTÓRA POPROWADZI

WARSZTATY   DWUJĘZYCZNOŚĆ A LOGOPEDIA

• W minioną sobotę poznawaliśmy jesienny park. Zastanawialiśmy się, po czym poznajemy, że jesteśmy w parku. Uczyliśmy się rozpoznawać drzewa, ich liście oraz owoce i nasiona. Wykonaliśmy piękną pracę plastyczną z przyniesionych darów jesieni. Poznaliśmy literę "a" jak aparat lub Ala. Odszukiwaliśmy litery "a, A" w tekstach, uczyliśmy się je kreślić

• Jednym z najbardziej oczekiwanych przez uczniów eksperymentów naukowych w nowym roku szkolnym 2017/2018 podczas zajęć
     koła chemiczno - fizycznego był eksperyment z otrzymywaniem "gluta", który bardziej profesjonalnie nazywany jest cieczą superlepką lub sieciowanym alkoholem poliwinylowym.Uczniowie przekonali się na czym ten proces polega a efekty zadziwiły wszystkich. W sumie na zajęciach powstało ponad 50  "glutów" z różnymi dodatkami m.in farbki fluorescencyjnej , która pod wpływem światła UV pięknie świeci w ciemności.

• Na zajęciach miłośników kola chemiczno-fizycznego uczniowie dowiedzieli się co to są kwasy i zasady,gdzie możemy je znaleźć oraz w jaki sposób kapusta czerwona może posłużyć do ich wykrycia.W trakcie zajęć okazało się, że kwasy i zasady występują praktycznie wszędzie: np. w warzywach, owocach i mleku, w bateriach i akumulatorach, w kosmetykach i chemii gospodarstwa domowego, w kwaśnych deszczach i glebie.Za wskaźnik pH posłużył nam sok z czerwonej kapusty. Uczniowie zbadali przy jego użyciu kwasowość substancji spożywczych i środków używanych w gospodarstwie domowym takich jak : ocet, mleko,proszek do prania,coca-cola,sok pomarańczowy,soda oczyszczona,mydło,woda z kranu i wiele innych. Zadanie okazało się ciekawe oraz bardzo efektowne.Uczniom ukazywały się kolejne zaskakujące zmiany barwy badanych substancji.

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej

Semper Polonia