ZAPROSZENIE !

 

W SOBOTĘ 21.10.17 O GODZ. 9.15 ZAPRASZAMY

SERDECZNIE RODZICÓW NA SPOTKANIE Z PANIĄ

LOGOPEDĄ MILENĄ RAKOCZY, KTÓRA POPROWADZI

   WARSZTATY   DWUJĘZYCZNOŚĆ A LOGOPEDIA

 • W sobotę 7 października 2017 roku miało miejsce bardzo ważne wydarzenie – Pierwszoklasiści zostali pasowani na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły – Polskiej Akademii Wiedzy w Dublinie. Ta symboliczna chwila przyjęcia w poczet uczniów na zawsze zostanie w pamięci dzieci oraz ich rodziców. Uroczystość uświetnili zgromadzeni rodzice oraz uczniowie młodszych i starszych klas wraz z wychowawcami.
   

  Akademia rozpoczęła się programem artystycznym, który przygotowali uczniowie klas pierwszych pod kierunkiem swoich wychowawczyń: Weroniki Mielewczyk i Katarzyny Cejrowskiej. Młodszym kolegom towarzyszyły na scenie Adrianna Białęcka i Klaudia Pobiegło z klasy 6. Podczas inscenizacji można było usłyszeć słowa:
   

  „ Kiedy będziemy już duzi,
  chcemy się ludziom przysłużyć. 
  Dużo czytać i umieć, żeby wszystko zrozumieć. 
  Chcemy być dobrymi Polakami”.

   

  Słowa te utkwiły w pamięci dyrektor szkoły Małgorzaty Rosek, która serdecznie powitała uczniów oraz życzyła im sukcesów w nauce i radości w zdobywaniu wiedzy. Po tym wystąpieniu Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i obiecali: Być dobrymi uczniami, być przyjaciółmi zwierząt i roślin. Szanować wszystkich, którzy pracują w szkole, aby nam było w niej dobrze. Być dobrymi kolegami i koleżankami. Swoja nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
   

  Następnie rozpoczął się najbardziej oczekiwany punkt programu, czyli pasowanie na ucznia. Fakt ten przypieczętowany został wręczeniem każdemu pasowanemu uczniowi  symbolicznego prezentu -  rogu obfitości, czyli tyty. Zwyczaj ten wywodzi się z południowej części Polski i oznacza bogactwo. Ma on osłodzić oraz umilić pierwszakom trudny czas nauki, a także sprawić, aby każdy z nich poczuł się wyjątkowy w Dzień Ślubowania. Uczniowie otrzymali też dyplomy podpisane przez Ambasadora RP w Dublinie Ryszarda Sarkowicza oraz założyli piękne birety.
   

  Jako że 14 października w Polsce obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, nie zapomnieliśmy o naszych nauczycielach, którzy otrzymali upominki- niespodzianki oraz kartki z życzeniami. Z tej też okazji uczniowie klasy 1b podziękowali wszystkim wychowawcom za trud, poświęcony czas, za ciekawe pomysły i starania, aby każda pracowita sobota przyniosła efekty w przyszłości, abyśmy nie zapomnieli, że jesteśmy Polakami. Pod koniec uroczystości uczniowie klas drugich zadedykowali nauczycielom oraz pracownikom szkoły PAK piękny polski taniec Krakowiak. Uczniów przygotowały panie Mirka Lewandowska- Nowakowska oraz Joanna Jaworska. W pięknych strojach z barwnym lajkonikiem uczniowie zachwycili pełnych emocji Pierwszaków, nauczycieli i resztę widzów. 
   

  ...pokaż więcej

 • Gratulacje dla pani dyrektor Małgorzaty Rosek oraz pani Mirki Lewandowskiej!!! 

  Podczas uroczystej gali wręczone zostały nagrody „Zasłużony dla oświaty” przyznane przez Zarząd PMSI wybitnym działaczom i nauczycielom, w dowód uznania za ich zasługi dla rozwoju społecznej oświaty polonijnej w Irlandii. 
  Z rąk Minister Anny Zalewskiej oraz Prezes PMSI Marty Szutkowskiej-Kiszkiel nagrody otrzymały- pani dyrektor Małgorzata Rosek  oraz pani Mirka Lewandowska. To ogromny zaszczyt i wielkie wyróżnienie dla naszej szkoły.
  Podczas tej uroczystości nasi uczniowie mogli zaprezentować w strojach krakowskich piękny polski taniec - "Krakowiaczek jeden"-  przygotowany przez  panią Mirkę Lewandowską oraz panią Joannę Jaworską. ...pokaż więcej

 • Kochana Mamusiu

  i kochany Tato,

  będę pierwszakiem,

  co powiecie na to?

   

  Podczas pasowania

  złożę przyrzeczenie,

  a teraz Wam przesyłam

  ważne zaproszenie.
   

  Dnia 07 października 2017 o godz. 12.00 w naszej szkole odbędzie się uroczysta akademia "Pasowanie na ucznia Polskiej Akademii Wiedzy" połączone z Dniem Nauczyciela.   

                                                   Serdecznie zapraszamy ...pokaż więcej

 • W sobotę 30 września 2017 r. Polską Akademię Wiedzy odwiedziła Minister Edukacji Narodowej- pani Anna Zalewska. Towarzyszyli jej: pan Grzegorz Chorąży- zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej, pani Anna Ostrowska- rzecznik prasowy MEN, pani senator Janina Sagatowska, pan senator Artur Warzocha, pani Hanna Gałązka- wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Wspólnota Polska, pan Ryszard Sarkowicz- ambasador RP w Irlandii, pan Łukasz Chimiak- I radca WK, pan Grzegorz Sala- konsul, kierownik WK w Dublinie, pani Katarzyna Kasperkiewicz- konsul, pani Marta Szutkowska- Kiszkiel- prezes Macierzy Szkolnej w Irlandii, pani Agnieszka Grochola- wiceprezes Macierzy Szkolnej w Irlandii.

              Pani Anna Zalewska przyjechała do Irlandii na zaproszenie Macierzy Szkolnej w związku z jubileuszem 5- lecia działalności. Celem tej wizyty było spotkanie ze środowiskiem oświatowym. Jednym z miejsc, które odwiedziła, była Polska Akademia Wiedzy, z czego jesteśmy bardzo dumni. Pani Minister rozmawiała z nauczycielami i rodzicami na temat działalności naszej szkoły i problemów, z jakimi borykają się szkoły polonijne. Spotkała się również z uczniami i nauczycielami w ich klasach. Towarzyszyła temu bardzo przyjazna i miła atmosfera. Pani Minister podarowała szkole prezent- tablicę multimedialną, a od pani senator Janiny Sagatowskiej dostaliśmy albumy i filmy edukacyjne.

              Gdy goście zwiedzali naszą szkołę, uczniowie klasy szóstej, siódmej i gimnazjum uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez panią Agnieszkę Rabiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego- „Testowanie i ocenianie biegłości językowej”. Dzielnie rozwiązywali test, który miał im pokazać, jak dobrze znają już język polski. W trakcie zajęć do klasy przyszła pani Minister wraz z towarzyszącymi jej osobami. Była to okazja do obejrzenia zdjęć i wysłuchania opowieści naszych gimnazjalistów na temat ich pobytu na obozie w Ostródzie.

  Cieszymy się ogromnie, że naszą szkołę odwiedzili tak znamienici goście. Dziękujemy im za prezenty, wszystkie miłe słowa i pochwały. Był to niezwykły dzień- pełen wrażeń i wzruszeń. Z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. ...pokaż więcej • W sobotę 30 września 2017 r. będziemy gościć w naszej szkole Panią dr Agnieszkę Rabiej, która przeprowadzi z naszymi uczniami lekcję- TESTOWANIE I OCENIANIE BIEGŁOŚCI JĘZYKOWEJ.

  Pani dr Agnieszka Rabiej specjalizuje się w nauczaniu języka polskiego jako drugiego i obcego dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia oraz uczniów imigranckich w Polsce.

  Cieszymy się bardzo, że nasi uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez tak wysokiej klasy specjalistę.

  W spotkaniu będą też uczestniczyć- jako obserwatorzy- nauczyciele z innych szkół polonijnych w Irlandii.

  Dyrekcja szkoły PAK

  ...pokaż więcej

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej
 

   PARTNERZY
 
Semper Polonia
spiritually strong