Odkrycie Promieniotwórczości

Na zajęciach biologiczno- chemicznych uczniowie klasy 8 poznali  zjawisko promieniotwórczości, której początki odkrył A. H. Becquerel w 1896r badając świecenie różnych substancji. Zauważył, że wszystkie związki uranu wysyłają promieniowanie przenikające przez czarny papier i inne osłony oraz powodujące naświetlenie błony fotograficznej. W 1898 Maria Skłodowska Curie i Piotr Curie, wykazali, że atomy uranu są źródłem obserwowanego promieniowania, w późniejszym czasie wyodrębnili nieznane pierwiastki promieniotwórcze – polon i rad. Jednocześnie odkrycie radu i opracowanie wraz z mężem nowej metody terapeutycznej w leczeniu nowotworów dało podstawy do utworzenie nowej dziedziny badań medycznych - brachyterapii. Warto przypomnieć o ogromnym wkładzie polskiej noblistki w rozwój radiologii. Swoim pełnym poświęcenia działaniom w latach pierwszej wojny światowej przyczyniła się do upowszechnienia badań rentgenowskich w medycynie. Chętni uczniowie inspirując się życiem i pracą naukową Marii Curie wykonali piękne rysunki.