Ambasador Polskości - obóz i szkolenie liderskie dla młodzieży polonijnej Ostróda 16 – 26 sierpnia 2017

Wyruszyliśmy z Dublina w naszą podróż bardzo wcześnie rano. Podczas drogi chłopcy pełni obaw zastanawiali się, jak to będzie podczas tych najbliższych dziesięciu dni. Dojechaliśmy na miejsce cali, zdrowi i trochę zmęczeni. Wieczorem odbyła się wspólna kolacja, zapoznanie z przybyłymi obozowiczami i przedstawienie regulaminu, który będzie obowiązywał przez cały nasz pobyt. Już od początku atmosfera była pełna ciepła i życzliwości. Pani dyrektor Małgorzata Czeczora z Domu Polonii przyjęła wszystkich bardzo serdecznie.

Pierwszy dzień szkoleń rozpoczęliśmy od warsztatów liderskich, na których zapoznaliśmy się z różnymi formami przekazu (film, zdjęcia, prezentacje) oraz z narzędziami, jakimi powinien posługiwać się lider. Zdobyta wiedza i umiejętności pozwoliły uczestnikom obozu przygotować dokumentację z pobytu. Była to bardzo dobra lekcja dla nas wszystkich i początek świetnej przygody z nowymi przyjaciółmi. Zadaniem przyszłych ambasadorów było zbieranie wszystkich ciekawych materiałów. Uczestnicy zostali przydzieleni do grup, w których współpracowali aż do końca obozu. Swoim grupom nadali nazwy: “SAMI SWOI”, “GRUSZKI”, “MIŁOŚĆ”, “FANTASTYCZNE ÓSEMKI”, “KUBUŚ PUCHATEK I PRZYJACIELE”. Praca w tych grupach okazała się bardzo owocna. Dziewczęta i chłopcy wymieniali się swoimi doświadczeniami, wspólnymi pomysłami, a przy okazji integrowali się, zaprzyjaźniali… Na koniec dnia odbył się  fantastyczny pokaz talentów. Grupy miały 30 minut, aby się przygotować. Okazało się, że wszyscy są niesamowicie utalentowani. Grali na gitarach, pianinie, śpiewali, tańczyli. A co najważniejsze- świetnie się przy tym razem bawili. 

Piękną ideą obozu  była zabawa „Dobry Duch” – każdy uczestnik wylosował karteczkę z imieniem i nazwiskiem osoby, dla której był Dobrym Duchem. Musiał się nią opiekować, ale w taki sposób, aby ta osoba się nie domyśliła, kto jest jej Dobrym Duchem. Obozowicze mówili  sobie miłe słowa, byli sympatyczni, podrzucali sobie liściki, słodycze itp.   Dzięki temu wszyscy okazywali sobie sympatię, aby nikt nie domyślił się, kto jest jego Dobrym Duchem.

Następnego dnia po wprowadzeniu przygotowanym przez nasze mentorki- panią Zenkę oraz Ulę, młodzież ruszyła na miasto, aby przeprowadzić sondaż uliczny z mieszkańcami Ostródy. Mieli dowiedzieć się, co sądzą oni o swoim mieście, czy chcieliby coś zmienić, ulepszyć itp. Zadanie to nie dla wszystkich było łatwe, ponieważ jedni ludzie byli bardziej życzliwi, inni mniej. Była to dobra lekcja wyrozumiałości oraz nabierania odwagi. W tym samym dniu po przeprowadzonych sondażach nasi ambasadorzy zaczęli przygotowania do nauki debatowania, gdyż mieli przeprowadzić swoją własną debatę. Jej temat brzmiał „Czy warto studiować w Polsce” . Młodzi ludzie bardzo poważnie podeszli do tego zadania, ich starania i motywacja były naprawdę godne szacunku. Widać było w nich upór i chęć do działania.

Kolejnego dnia miała odbyć się debata, na którą byli zaproszeni ważni goście. W tym dniu również swoją obecnością zaszczycił nas młody lider Kacper Matuszewski. Przeprowadził zajęcia z Social Media. Zdradził tajniki wirtualnego świata, który w obecnych czasach towarzyszy nam na każdym kroku. Promowanie siebie i naszej działalności jest łatwiejsze, kiedy dotrzemy do innych osób właśnie poprzez social media. Kacper to wspaniały młody człowiek, który osiągnął wiele w swoim życiu przez ciężką pracę i uparte dążenie do celu. Wierzy, że wszystko jest możliwe i tylko od nas zależy, jaką drogą pójdziemy. Nazywa siebie liderem – wie, że nim jest!!! To była kolejna świetna lekcja życia. Wieczorem odbyła się debata na Zamku w Ostródzie, która okazała się ukoronowaniem trzydniowego wysiłku młodzieży oraz naszych mentorek. Pozostawiła w naszych sercach i umyśle świadomość tego, że potrafimy wiele – wszyscy razem i każdy z osobna. Młodzi ambasadorzy stanęli na wysokości zadania – przeprowadzili debatę jak profesjonaliści. Gratulacje!!!

Podczas naszych zajęć i warsztatów mieliśmy czas na chwilę przerwy – ale nie na lenistwo. Wszystko, co robiliśmy, miało sens i czerpaliśmy z tego ogromne przyjemności. Jedną z dodatkowych atrakcji była wspólna nauka tańca „Flash Mob” pod czujnym okiem naszego opiekuna z Ukrainy- Vitalija. Przyniosło to owocne plony – każdego dnia podczas ćwiczeń dołączały nowe osoby i coraz to nowsze kroki taneczne. Na koniec obozu pokazaliśmy niezłe show w centrum Ostródy przy fontannie- wszyscy razem zatańczyliśmy, a naszą widownią były osoby przechodzące obok i każdy z zainteresowaniem oglądał nasz pokaz. Było pięknie !!!

Niedziela była dniem relaksu. Zwiedziliśmy Ostródę z przewodnikiem- panem Janem Kochanowskim. Oprowadził nas po tym bardzo malowniczym i kolorowym mieście. Zajadaliśmy się pysznymi lodami oraz spacerowaliśmy bulwarem nad Zatoką Jeziora Drwęckiego, po którym to jeziorze na zakończenie dnia mieliśmy rejs statkiem. Wieczorem wszyscy pracowali nad swoimi projektami.

Poniedziałek– hurra!!! Czas na wycieczkę. Wybraliśmy się do stolicy, czyli do Warszawy. Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od TVP. Byliśmy w telewizji i mogliśmy zobaczyć wszystko od środka. Było to wspaniałe doświadczenie. Wielką niespodzianką okazało się to, że mogliśmy wejść do studia, gdzie odbywało się nagranie do programu „Jaka to melodia” i osobiście poznać prowadzącego Roberta Janowskiego. Na pamiątkę zrobiliśmy sobie z nim zdjęcie. Następnie poszliśmy na spacer Łazienkami Królewskimi, którymi dotarliśmy do  Kancelarii Senatu. Tam również mogliśmy zobaczyć, jak wszystko wygląda na żywo i poczuć prawdziwy polityczny klimat. Następnie dotarliśmy do Pani Konsul RODM ze Stowarzyszenia  Wspólnoty Polskiej. Tematem spotkania była „Dyplomacja”. W bardzo ciekawy sposób zostało nam to przybliżone. Od teraz każdy z nas stara się zachowywać jak prawdziwy dyplomata.

Wtorek był dniem przeznaczonym na historię Polski. Odwiedzili nas trenerzy z Biura Edukacji Narodowej  IPN. Kolejnego dnia śladami Kopernika udaliśmy się do Fromborka. Odwiedziliśmy muzeum  Mikołaja Kopernika, Bazylikę w której znajduje się grób Mikołaja Kopernika oraz Szpital św. Ducha ( który obecnie jest Muzeum Mikołaja Kopernika). Po zwiedzaniu wybraliśmy się na piękny rejs statkiem do Krynicy Morskiej. Było naprawdę słonecznie. Młodzi ambasadorzy nie marnowali czasu i nawet podczas rejsu poznawali swoich rówieśników z innego obozu, z którymi wspólnie później na placu zatańczyli „Taniec Belgijski”. Nic dodać, nic ująć – muzyka i taniec łączy ludzi!!!

Wycieczek nigdy za dużo i dlatego następnego dnia pojechaliśmy do Olsztyna- również śladami Mikołaja Kopernika. Najpierw odwiedziliśmy Planetarium, potem Zamek. A na końcu odbyły się warsztaty taneczne- „Kultura Polska – tańce ludowe”. Zespół pieśni i  tańca Kortowo Olsztyn- przygotowywał naszą młodzież przez 4 godziny do pięknego występu. Tanecznym krokiem wróciliśmy do Ostródy – ponieważ to właśnie tego dnia daliśmy pokaz tańca Flash Mob!!! Niestety, był już to nasz przedostatni dzień obozu. Piątek zaczęliśmy od bardzo ciekawego wykładu na temat zasad savoir vivre’u. Następnie odbył się pokaz gotowania kuchni polskiej – na żywo. Mogliśmy spróbować pysznych przekąsek przygotowanych przez specjalistę w tej dziedzinie. Chłopcy z naszego obozu zagrali mecz, który pokazał, że możemy i potrafimy wspólnie pracować. Wieczorem nastąpiło pożegnanie. Młodzi ambasadorzy zaprezentowali swoje wspólne dzieła. Prezentacje były naprawdę ciekawe i inspirujące. Pokazały, że każdy z nas jest wielki i jak tylko chce, może osiągnąć sukces. Wiara w siebie i naszych przyjaciół zaowocuje, kiedy będziemy współpracować i słuchać siebie nawzajem.

Oczywiście nie obyło się bez zabawy tanecznej. Na początku Slavica Dance dała nam porządną rozgrzewkę – fitness połączony z tańcami ludowymi. Było dość intensywnie. Następnie wspólnie bawiliśmy się na pożegnalnej dyskotece. Tańce, hulańce – aż żal było kończyć.

 

To było naprawdę dziesięć cudownych dni.  Wspaniała atmosfera, wspaniali ludzie. Serdecznie pragniemy podziękować wszystkim obozowiczom z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Austrii, Anglii i Włoch za ten niesamowity czas.

Bardzo dziękujemy pani Małgorzacie Rosek- dyrektor Polskiej Akademii Wiedzy, bo gdyby nie jej starania, to nie byłoby tych wszystkich pięknych wspomnień.

Pani Małgorzacie Czeczora – dyrektor Domu Polonii w Ostródzie- dziękujemy za życzliwość i okazane serce. Bardzo dziękujemy Emilii, która czuwała nad nami jako Dobry Duch. Dziękujemy oczywiście naszym paniom mentorkom- Zence oraz Uli, a także Kacprowi, pracownikom IPN-u i wszystkim pozostałym osobom, które przyczyniły się do tego, że nasz obóz był niezapomnianym przeżyciem. Pozostanie na długo w naszych sercach i pamięci. Żałujemy, że tak szybko się skończyło i  tęsknimy bardzo mocno. Mamy nadzieję, że kiedyś się jeszcze zobaczymy.

Karolina Rusnak- opiekunka Młodych Ambasadorów ze szkoły PAK

 

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia