Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

 • POLSKA AKADEMIA WIEDZY W DUBLINIE im. A.MICKIEWICZA

  O'CONNELL SECONDARY SCHOOL
  North Richmond Street, Dublin 1
  www.szkolapak.com
  0872 55 99 18
 • DRODZY RODZICE !

  PRZED PAŃSTWEM WYBÓR SZKOŁY POLONIJNEJ DLA DZIECKA.

  Zachęcamy do wyboru Polskiej Akademii Wiedzy w Dublinie.
  Dzięki wykwalifikowanej kadrze pedagogicznej Wasze dzieci będą
  - poszerzać zakres przyswajanego języka o słownictwo, frazeologie oraz konstrukcje gramatyczne
  - poznawać w ciekawej formie literaturę, historię, geografię i kulturę polską
  - lepiej rozumieć kraj pochodzenia rodziców
  - przygotować się do matury z języka polskiego
  - skorzystać z szerokiej oferty bibliotecznej szkoły
  - uczęszczać na zajęcia z logopedą
 • OFERTA SZKOŁY

  Zajęcia obowiązkowe od godz. 9.00 do 13.15

  - przedszkole dla 3 – 4 latków
  - oddział przedszkolny dla 5 – 6 latków
  - edukacja wczesnoszkolna dla klas 1-3
  - nauczanie przedmiotowe dla klas 4 – 8 oraz liceum
  - przygotowanie do matury z języka polskiego

  Zajęcia dodatkowe od godz.13.20 do 15.00

  - koło plastyczne
  - koło sportowe
  - zajęcia chemiczno – fizyczne
  - język angielski dla rodziców
  - ZUMBA dla dzieci i rodziców ( zajęcia dopłacane przez rodziców)
  - klub LEGO (zajęcia dopłacane przez rodziców)
 • Organizujemy uroczystości, akademie, konkursy szkolne i polonijne.

 • Uczniowie wraz z nauczycielami redagują gazetkę szkolną.

 • Nasi uczniowie wyjeżdżają do Polski na obozy organizowane przez SENAT RP koordynowane przez Stowarzyszenie WSPÓLNOTA POLSKA

 • Odwiedzamy też zaprzyjażnioną szkołę w Płońsku oraz gościmy w Irlandii uczniów i nauczycieli tej szkoły

 • ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO ODWIEDZENIA NASZEJ

  STRONY WWW.SZKOLAPAK.COM

  ORAZ FACEBOOK

  ZAPRASZAMY !!!

UROCZYSTE OBCHODY 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POŁĄCZONE Z NADANIEM SZKOLE IMIENIA ADAMA MICKIEWICZA ORAZ PASOWANIEM UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze państwowe święto dla Polaków. Po 123 latach niewoli- naznaczonej cierpieniem, walką i śmiercią- nasz kraj odzyskał wolność. Rok 2018 wyznaczył w kalendarzu szczególną, bo setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W sobotę 17 listopada 2018 r. w Polskiej Akademii Wiedzy w Dublinie odbyła się wyjątkowa uroczystość z okazji 100 –lecia odzyskania przez Polskę niepodległości połączona z nadaniem szkole imienia Adama Mickiewicza oraz pasowaniem uczniów klas pierwszych. Dyrektor szkoły pani Małgorzata Rosek powitała zebranych uczniów, rodziców, nauczycieli oraz wyjątkowych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością: panią Konsul Katarzynę  Kasperkiewicz, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. S. Wyspiańskiego w Płońsku - panią Teodozję Godlewską, panią Teresę Sychowicz- nauczycielkę biologii w SP w Płońsku, uczniów z SP w Płońsku oraz  pana Sławomira Norberczaka z  Polskiego Stowarzyszenia Społeczno – Kulturowego w Dublinie. Całą uroczystość w przepięknych strojach poprowadzili uczniowie naszej szkoły - Anna Wanic z kl. 8 oraz Nikodem Morawiec z kl. 7.

            Jako pierwsi na scenie pojawili się najmłodsi reprezentanci naszej szkolnej społeczności. Dzieci z kl. 0a pod kierunkiem p. Olgi Załęskiej zaprezentowali taniec z chustami do utworu „Walc wiosenny”  Fryderyka Chopina. Biało-czerwone chusty powiewały na scenie niczym flaga Polski na wietrze. Publiczność była pod ogromnym wrażeniem talentu małych tancerzy i nagrodziła dzieci gromkimi brawami.

            Dla uczniów rozpoczynających naukę w klasie pierwszej ślubowanie, czyli nadanie pełnych praw uczniowskich, jest najważniejszym wydarzeniem w roku szkolnym. Po wielu tygodniach przygotowań, nauki i prób w końcu nadszedł ten upragniony dzień. Uczniowie klas pierwszych wkroczyli na scenę dostojnym krokiem poloneza, tworząc uroczysty korowód par. Następnie przy poczcie sztandarowym, wprowadzonym przez licealistów z naszej szkoły, nastąpiło uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego, przy akompaniamencie Polskiego Klubu Myśli Patriotycznej z Navan.  Pierwszoklasiści pod czujnym okiem wychowawczyń- p. Karoliny Rusnak i Eweliny Cierzniak- Jarmuż- zaprezentowali program artystyczny pt. „Pisk Białego Orła”. Spektakl opowiedziany został muzyką oraz improwizacją ruchową uczniów, którzy doskonale wcielili się w swoje role. Tytułowy Biały Orzeł (Matylda Prześlica kl. 1b) to symbol wolnej Polski. Potężny i dumny szybował wysoko po polskim niebie. Gdy na horyzoncie pojawiły się trzy czarne kruki (Dominik Pankowski kl. 1b, Filip Sumigowski kl. 1b, Sofia Bohurun kl. 1a), biały ptak znalazł się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. W niesprawiedliwym boju orzeł tracił pióra, aż w końcu- mimo pełnej poświęceń walki- raniony szponami wrogów stracił resztkę sił i upadł na ziemię. Trzy czarne kruki uwięziły białego orła, skrępowały mu skrzydła i szpony, a naszą ojczyznę rozszarpały na trzy części i podzieliły między sobą. Jednak pisk białego orła „słyszalny w duszy Polaków, nie pozwał tracić nadziei na wolność”. Pojawienie się na scenie żołnierzy (Benjamin Koralewski kl. 1b, Colin Czapnik kl. 1a, Boguś Szejko kl. 1a) to symbol walki Polaków o wolność, którzy nigdy nie pogodzili się z jej utratą. Przejmująca muzyka w trakcie spektaklu budowała nastrój i emocje, a w oku nie jednego widza zakręciła się łza wzruszenia. Ponadto uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Usłyszeć mogliśmy patriotyczną piosenkę „Przybyli ułani pod okienko” zaśpiewaną przez uczniów z podziałem na role. Na zakończenie uczniowie wyśpiewali „Jestem Polką i Polakiem”, podkreślając tymi słowami przynależność do kraju oraz patriotyzm, który rozwija się w ich małych sercach.

Po części artystycznej uczniowie przystąpili do uroczystego ślubowania, podczas którego przyrzekali: „Być pilnymi i wzorowymi uczniami. Należycie wypełniać obowiązki ucznia. Pomagać słabszym i młodszym od siebie.” Do ślubowania przystąpili także Rodzice pierwszoklasistów, obiecując: „Być dobrymi Rodzicami.” Następnie pani Dyrektor Małgorzata Rosek dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia Polskiej Akademii Wiedzy” oraz dotykając ołówkiem ramion pierwszoklasistów. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali tyty po brzegi wypełnione smakołykami oraz dyplomy od pana Łukasza Chimiaka- chargé d’affaires przy Ambasadzie RP w Dublinie.

Na patrona naszej szkoły wybrany został Adam Mickiewicz– wybitny poeta epoki romantyzmu, zasłużony działacz niepodległościowy. Z jego biografią i tytułami najważniejszych dzieł zapoznały zebranych uczennice z klasy 5- Maja Chrzanowska i Martyna Ogrodowicz. Aby przybliżyć  twórczość Mickiewicza, uczniowie z klas 5- 8 pod kierunkiem p. Anny Ostapowicz zaprezentowali jego balladę „Pani Twardowska”. Barwna scenografia i piękne kostiumy pomogły widzom przenieść się do karczmy „Rzym”. Były tam „tańce, hulanka, swawola”, a to za sprawą uczniów z klas trzecich, którzy- przygotowani przez swoje wychowawczynie p. Mirosławę Lewandowską i p. Joannę Jaworską- wspaniale zatańczyli skocznego oberka. Później na scenie pojawił się pan Twardowski (Dawid Bednarczyk kl.6), który pokazywał różne sztuczki- Żołnierza zamienił w zająca (Samuel Penew kl.6), Patrona z trybunału w psa (Daniel Milenbergs kl 7), a Szewcu (Sebastian Pełka kl.8) „gdańskiej wódki wytoczył ze łba pół beczki”. Następnie próbował przechytrzyć sprytnego Mefistofelesa (Jagoda Wikar kl.5), by ten nie zabrał jego duszy do piekła. Udało mu się to dzięki swojej małżonce-tytułowej pani Twardowskiej (Aleksandra Osipiuk kl.8)- na której widok  diabeł uciekł przez dziurkę od klucza. I tak zakończyła się historia czarnoksiężnika, którą słowami Mickiewicza opowiedziała uczennica z klasy 8- Anna Wanic.

Po spektakularnym występie uczniów odbyła się uroczysta ceremonia nadania szkole imienia. Przygotowania do tej historycznej dla nas chwili trwały od miesięcy. Pani Dyrektor Małgorzata Rosek, pani Konsul Katarzyna Kasperkiewicz, pani Dyrektor Teodozja Godlewska oraz pan Sławomir Norberczak dokonali symbolicznego przecięcia biało-czerwonej wstęgi przy portrecie Adama Mickiewicza. Ta wiekopomna chwila na zawsze wpisała się w historię naszej szkoły, a my jako społeczność szkolna udowodnimy, że jesteśmy godni nosić imię tego wielkiego poety.

Podczas uroczystości wystąpiła także grupa teatralna „Przytul mnie Polsko”  z Polskiej Szkoły SPK Cavan. Aktorzy zaprezentowali przedstawienie pt. „Wspominam Cię Polsko – Ojczyzno ma”  pod kierunkiem pani Agnieszki Bzymek. Podczas spektaklu mogliśmy podziwiać zdolności aktorskie i wokalne uczniów. Autorski scenariusz pani Agnieszki okazał się dla wszystkich wyjątkową i niezapomnianą lekcją historii.

Podczas akademii wręczone zostały również nagrody dla uczniów, którzy wykonali piękne prace w konkursie plastyczno- literackim obejmującym dwa tematy: „Jestem patriotą” oraz „Bohaterowie niepodległości”. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

            To była niezwykle wyjątkowa akademia. Cieszymy się ogromnie, że przybyło do nas tylu wspaniałych gości, z którymi mogliśmy świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, nadanie naszej szkole imienia Adama Mickiewicza oraz pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Polskiej Akademii Wiedzy.

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia