Magiczne Kule

Musujące kulki do kąpieli nie bez powodu cieszą się dużym zainteresowaniem , dlatego też na zajęciach chemiczno-fizycznych uczniowie z przejęciem zabrali się do pracy. Nie potrzeba w tym celu skomplikowanych składników. Tajemnica musujących kulek kryje się we wspólnych właściwościach kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej. Obie te substancje (dostępne w każdym sklepie spożywczym) po połączeniu i umieszczeniu w wodzie podlegają reakcji chemicznej, na skutek której tworzą się tak lubiane przez nas bąbelki, a wzbogacone kule o nasz ulubiony zapach wydzielają przyjemny aromat podczas kąpieli.

Jak zrobić musujące kule do kąpieli?

Przygotuj:

2 szklanki sody oczyszczonej

1 szklankę kwasku cytrynowego

5 łyżek oliwki/oleju kokosowego lub innego dowolnego

barwnik

olejek zapachowy

wodę w spryskiwaczu

foremki do kul lub foremki do lodu

Wykonanie:

Na początek wsyp do miski suche składniki.Dodaj po łyżce oliwki i za każdym razem dobrze wymieszaj.Spryskaj wodą suche składniki tak kilkanaście razy i cały czas mieszaj. Jeżeli dodasz za dużo wody naraz, soda zacznie się pienić, a nie o to chodzi. Musisz tak zmoczyć całość, aby powstał taki mokry piasek.Dodaj jeszcze kilka kropli olejku zapachowego. Cały czas ugniataj piasek, a gdy trzeba, to psikaj wodą.Bazę do kul zamknij w specjalnych foremkach lub w foremkach do lodu.Pozostaw do wyschniecia kilka godzin.Oczywiście kolor kul i ich zapach to indywidualna sprawa. Tu można eksperymentować!

Udanej zabawy!