BańkOlogia

Bańki Mydlane były tematem koła chemiczno-fizycznego w ostatnich tygodniach. Do omówienia zjawiska podeszliśmy jak prawdziwi naukowcy, zadając sobie pytania: jaki jest idealny przepis na bańki mydlane? Czy możemy stworzyć bańkę w kształcie serca czy trójkąta? Jaka jest żywotność takiej bańki i jak ją wydłużyć? Na te i inne pytania odpowiadaliśmy w trakcie naszych obserwacj i i eksperymentówUczniowie na zajęciach rozpoczęli swoją przygodę z bańkami, sami sporządzając własną miksturę oraz własnego pomysłu obręcz do robienia baniek. Wykorzystaliśmy wiele pomysłów na puszczanie baniek przy użyciu przedmiotów z naszego otoczenia np. plastikowe butelki i skarpetki, kilka rurek sklejonych razem, druciki i wyciory. Zabawy i śmiechu nie było końca, pomysły powstawały w trakcie eksperymentowania. W kolejnym tygodniu przyszła pora na większe wyzwania : Mega Bańki Mydlane oraz zadanie dla cierpliwych i konsekwentnych badaczy zjawisk chemiczno-fizycznych - Bańka w Bańce. Nic tak nie sprawia radości jak właśne bańki, które jak uczniowie zauważyli mienią się kolorami tęczy w wyniku zjawiska odbicia światła od cieniutkich warstw bańki. Pamiętajmy zatem, że bańka mydlana to cieniutka błona wypełniona powietrzem. Powstaje z mieszaniny wody z mydłem lub detergentem (np. płynem do mycia naczyń), czasami z niewielkim dodatkiem gliceryny utrudniającym parowanie wody – przedłużającym żywotność bańki. Rola mydła polega na zmniejszeniu napięcia powierzchniowego w wodzie a także na stworzeniu cienkiej warstwy na powierzchni wody (z obydwu stron) – dzięki temu powstaje cienka trójwarstwowa błona naszej Bańki.