Majowe Święta

Na początku maja mamy w Polsce długi weekend zwany majówką. Obchodzimy wtedy ważne święta:

1 maja – to Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Został on ustanowiony w 1889 roku w celu upamiętnienia strajków związanych z wprowadzeniem 8- godzinnego dnia pracy. Od 1950 roku jest to święto państwowe i dzień wolny od pracy.

2 maja – to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Dzień Flagi wprowadzony został w 2004 roku. Od tej pory organizowane są różne manifestacje patriotyczne przez Polaków w Polsce i poza granicami naszego kraju. Po roku 2000 prezydent Lech Kaczyński spopularyzował noszenie 2 maja biało-czerwonej kokardy narodowej. Tradycja ta była kontynuowana przez jego następcę Bronisława Komorowskiego i obecnie przez Andrzeja Dudę.

Dzień Polonii i Polaków za granicą to święto, które jest nam szczególnie bliskie. Obchodzone jest od 2002 roku. Jego celem jest uznanie „wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność oraz przywiązanie do polskości, a także pomoc Ojczyźnie w najtrudniejszych momentach”. Święto to przypomina nam, że bez względu na to, gdzie mieszkamy,  jesteśmy Polakami, którzy propagują język narodowy, kulturę, naukę i wiedzę o swojej ojczyźnie.

3 maja – to Święto Narodowe Trzeciego Maja. Jest to święto państwowe ustanowione w 1919 roku po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Jest ono obchodzone w celu upamiętnienia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku. Konstytucja ta, uchwalona przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja, była pierwszą w Europie, a drugą na świecie spisaną ustawą zasadniczą.  Ten najważniejszy dokument państwowy regulował  prawa i obowiązki obywateli oraz zasady funkcjonowania władz państwowych.