Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

Wokół słowa „dom” na warsztatach maturalnych

W sobotę 10 marca 2018r. rozpoczęły się w naszej szkole bezpłatne warsztaty przeznaczone dla tych, którzy zamierzają zdawać język polski na irlandzkiej maturze. Projekt ten jest finansowany przez Ambasadę RP w Dublinie. Uczniowie z wielkim zapałem rozpoczęli przygotowania do matury z języka polskiego i jeśli ich chęci nie osłabną, czekający ich egzamin nie powinien sprawić im większych problemów.

            Każde zajęcia podporządkowane są jednemu zagadnieniu, wokół którego gromadzimy słownictwo i  teksty- literackie lub publicystyczne. Każdy temat jest również pretekstem do sporządzania krótszych bądź dłuższych wypowiedzi pisemnych, które czytamy, omawiamy, poprawiamy. Na ostatnim spotkaniu przyjrzeliśmy się bliżej słowu „dom”. Uczniowie zapisali najpierw swoje skojarzenia z tym pojęciem, co pomogło nam ustalić, że dom to nie tylko budynek mieszkalny, ale też rodzina i w szerszym znaczeniu także ojczyzna (tak jak np. w wierszu Marii Konopnickiej „Pieśń o domu”). Następnie szukaliśmy synonimów i wyrazów pokrewnych. Z wyrazami bliskoznacznymi poszło łatwo i uczniowie szybko podali takie określenia jak: chatka, chata, budynek, wieżowiec, kamienica, blok, zamek, pałac, willa, apartament. Wyrazy pokrewne sprawiają zwykle trochę więcej problemów, ale tym razem poszło całkiem gładko i zapisaliśmy taką oto rodzinę wyrazu „dom”: domek, domeczek, domofon, domator, domownik, podomka, domowy. Kolejnym etapem naszych zajęć było wyjaśnienie związków frazeologicznych:

  • Czym chata bogata tym rada- to powiedzenie zapraszające i zachęcające gości do jedzenia.
  • Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej- przysłowia tego używamy, aby podkreślić radość po powrocie do domu.
  • Czuć się jak u siebie w domu- czuć się gdzieś dobrze, bezpiecznie.
  • Gość w dom, Bóg w dom- gościnność powinna być świętym obowiązkiem gospodarza.
  • Wolnoć Tomku w swoim domku- postawa kogoś, kto w swoim domu robi, co chce i nie liczy się z tym, czy nie przeszkadza sąsiadom („wolnoć” jest skróconą formą wyrażenia „wolno ci”).

Po zgromadzeniu słownictwa przyszedł czas na wypowiedź pisemną. Każdy uczeń otrzymał ilustrację przedstawiającą dom lub jego wnętrze. Zadaniem było jak najdokładniejsze opisanie tego, co znajduje się na zdjęciu. Po przeczytaniu swoich opisów uczniowie zostali podzieleni na grupy i przygotowywali wspólnie krzyżówki, wykorzystując słownictwo związane z wyposażeniem domu. Na koniec przeczytaliśmy artykuł „Historia budowania, czyli nasze domy kiedyś i dziś”, który pokazał, w jaki sposób zmieniły się domy na przestrzeni stuleci. Tak oto krótkie słowo „dom” stało się tematem całkiem długiej lekcji.

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia