Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

„Kochajmy kwiaty!”- finał konkursu recytatorskiego „Brzechwałeczki 2019”

Wśród gwarnych ulic
Wśród pędzących po mieście aut
Biega z kwiatami i woła za nami:
"Kup kwiaty, kup kwiaty"
Mała kwiaciarko, krakowska kwiaciarko
W tym mieście każdy cię zna (…)

 

Tadeusz Śliwiak „Krakowska kwiaciarka”

 

„Kochajmy kwiaty!”- finał konkursu recytatorskiego

„Brzechwałeczki 2019”

 

Kwiaty jako doskonałe wytwory przyrody towarzyszą człowiekowi od niepamiętnych czasów i zawsze wzbudzały najwyższe doznania estetyczne. Ich trwały ślad pozostał w różnych dziedzinach naszej kultury: sztukach plastycznych, fotografii, literaturze i poezji. I to właśnie kwiaty stały się motywem przewodnim tegorocznego konkursu recytatorskiego “Brzechwałeczki”, który odbył się 25 maja 2019 r. O kwiatach były wiersze, piosenki i zagadki, kwiatowe były stroje, pełna kwiatów była też dekoracja. Tego dnia nie było jednak kwiecistych przemówień, gdyż uczniowie z niecierpliwością czekali na swoje występy, więc  pani dyrektor Małgorzata Rosek krótko powitała zebranych i rozpoczął się konkurs.

Na początku rozbrzmiała piosenka Sławy Przybylskiej “Krakowska kwiaciarka”. W jej takt panie Ewelina Cierzniak- Jarmuż, Karolina Rusnak i Olga Załęska zbierały od uczniów papierowe kwiaty, które później posłużyły do losowania nagród, m.in. zwolnienia z pracy domowej. Prowadząca konkurs- pani Mirka Lewandowska- z właściwą sobie energią i uśmiechem zapraszała na scenę uczniów, którzy recytowali przygotowane przez siebie wiersze. Takiemu wystąpowi nierzadko towarzyszą stres i trema, więc wszyscy- niezależnie od tego, które miejsce zajęli- zasługują na uznanie i wielkie brawa. Podczas oczekiwania na werdykt pani Joanna Jaroszuk zaprosiła zebranych do wspólnego tańca w rytm piosenki “Flowers” zespołu  Habanot Nechama.  Zabawa była na sto dwa! Na koniec komisja w składzie: Sławomir Norberczak, Milena Rakoczy i Agnieszka Najdzionek ogłosiła wyniki i przyznała nagrody w trzech grupach wiekowych:

 

KLASY 0-1

 

1. Ellen Farrelly kl.0a- Dorota Gellner  „Wiosenny czarodziej”

2. Leon Kęsik kl. 0b – Maria Konopnicka  „Niezapominajki”

3. Borys Łukasiewicz kl. 1a- autor nieznany „Kwiaty w ogródku”

    Hanna Kacperska kl. 1b - Dorota Gellner „Wiosenny czarodziej”

 

KLASY 2-3

 

1. Hanna Rostkowska kl. 3a - Dorota Gellner „Wiosenny czarodziej”

2. Antoni Cejrowski kl. 2a - Mieczysława Buczkówna „Znaki wiosny”

3. Karolina Mielewczyk kl. 2b - autor nieznany „Śpioch”

    Ignacy Zabłocki kl. 3b- Władysław Broniewski „Pierwiosnek”

 

KLASY 4 - GIMN/LICEUM

 

1. Nel Brzózka, Aleksandra Butala kl.5 – Jan Brzechwa  „Tulipan i róża”

2. Anna Wanic, Aleksandra Osipiuk kl.8 – Jan Brzechwa „Tulipan i róża”

3. Laura Kilar, Nikola Nowacka kl. 4 - Jan Brzechwa „Osioł i róża”

    Natalia Matyja gimnazjum - Wisława Szymborska „Nic dwa razy”

    Emilia Ostapowicz, Zofia Wanic kl.7 – Władysław Broniewski „Pierwiosnek”

    Natalia Ryan kl. 6- Jan Brzechwa „Osioł i róża”

 

Jak co roku przyznana została też nagroda publiczności. Zebrani na sali uczniowie, nauczyciele i rodzice za najlepszy uznali występ Nel Brzózki i Aleksandry Butali z kl.5. Dziewczynki otrzymały złote róże wykonane specjalnie na tę okazję przez panią Mirkę Lewandowską. Po wręczeniu nagród i pamiątkowych dyplomów zwycięzcom konkursu recytatorskiego przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Kwiatek”. Tu nagrody również zostały przyznane w trzech kategoriach wiekowych:

 

KLASY 0-1

Jakub Wanic kl. 0a, Leon Kęsik kl. 0b , Klaudia Mrozik kl. 1a, Alicja Kutela kl. 1b

 

KLASY 2-3

Julia Skomra kl. 2a, Oskar Jaworski kl. 3a, Nadia Kurcok kl. 3b, 

 

KLASY 4 – gimnazjum/liceum

Nikola Nowacka kl. 4, Sofia Irfan kl. 5, Zofia Wanic kl. 7, Anna Wanic kl. 8,

 

Dziękujemy Ambasadzie RP w Dublinie za ufundowanie części nagród. Dziękujemy również wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu konkursu, gratulujemy nagrodzonym i zapraszamy na kolejne „Brzechwałeczki” już za rok!

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia