Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

 • POLSKA AKADEMIA WIEDZY W DUBLINIE im. A.MICKIEWICZA

  O'CONNELL SECONDARY SCHOOL
  North Richmond Street, Dublin 1
  www.szkolapak.com
  0872 55 99 18
 • DRODZY RODZICE !

  PRZED PAŃSTWEM WYBÓR SZKOŁY POLONIJNEJ DLA DZIECKA.

  Zachęcamy do wyboru Polskiej Akademii Wiedzy w Dublinie.
  Dzięki wykwalifikowanej kadrze pedagogicznej Wasze dzieci będą
  - poszerzać zakres przyswajanego języka o słownictwo, frazeologie oraz konstrukcje gramatyczne
  - poznawać w ciekawej formie literaturę, historię, geografię i kulturę polską
  - lepiej rozumieć kraj pochodzenia rodziców
  - przygotować się do matury z języka polskiego
  - skorzystać z szerokiej oferty bibliotecznej szkoły
  - uczęszczać na zajęcia z logopedą
 • OFERTA SZKOŁY

  Zajęcia obowiązkowe od godz. 9.00 do 13.15

  - przedszkole dla 3 – 4 latków
  - oddział przedszkolny dla 5 – 6 latków
  - edukacja wczesnoszkolna dla klas 1-3
  - nauczanie przedmiotowe dla klas 4 – 8 oraz liceum
  - przygotowanie do matury z języka polskiego

  Zajęcia dodatkowe od godz.13.20 do 15.00

  - koło plastyczne
  - koło sportowe
  - zajęcia chemiczno – fizyczne
  - język angielski dla rodziców
  - ZUMBA dla dzieci i rodziców ( zajęcia dopłacane przez rodziców)
  - klub LEGO (zajęcia dopłacane przez rodziców)
 • Organizujemy uroczystości, akademie, konkursy szkolne i polonijne.

 • Uczniowie wraz z nauczycielami redagują gazetkę szkolną.

 • Nasi uczniowie wyjeżdżają do Polski na obozy organizowane przez SENAT RP koordynowane przez Stowarzyszenie WSPÓLNOTA POLSKA

 • Odwiedzamy też zaprzyjażnioną szkołę w Płońsku oraz gościmy w Irlandii uczniów i nauczycieli tej szkoły

 • ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO ODWIEDZENIA NASZEJ

  STRONY WWW.SZKOLAPAK.COM

  ORAZ FACEBOOK

  ZAPRASZAMY !!!

Wehikuł czasu, czyli zabawy dawniej, teraz i w przyszłości

W sobotę 9 lutego 2019 roku uczniowie klas 4- 8 i gimnazjum/liceum wybrali się wraz z wychowawczyniami w podróż wehikułem czasu, aby odkryć zabawy z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Oto relacja z tej niezwykłej wycieczki.

 

Klasa 4

Zabawa karnawałowa w klasie 4 rozpoczęła się krótką dyskusją na temat zabaw i gier naszych rodziców i dziadków. Następnie podzieliliśmy klasę na grupy i stworzyliśmy kąciki gier i zabaw z przeszłości oraz teraźniejszości. Niektórzy uczniowie wybrali gry planszowe, inni grali w szachy lub w warcaby. Największe emocje wzbudziły gry: państwa-miasta oraz kalambury. Na koniec naszej zabawy wyłoniliśmy zwycięzców na najciekawsze przebranie karnawałowe. Gratulujemy nagrodzonym uczniom:  Nikoli Nowackiej, Laurze Kilar, Gabrieli Kolano oraz Aleksandrze Kacperskiej. 

Dominika Blehm- wychowawczyni kl. 4

Klasa 5

O tym, że podróż wehikułem czasu to wspaniała przygoda, przekonali się w zeszłym tygodniu piątoklasiści. Dzięki tej tajemniczej maszynie uczniowie mogli brać udział w najróżniejszych grach i zabawach. Było kreatywnie, zabawnie i głośno 😊 Część uczniów założyła wspaniałe stroje- najbardziej urzekły nas te własnoręcznie wykonane. Naszą podróż do przeszłości zaczęliśmy od rozmowy na temat ulubionych zabaw rodziców i dziadków. Następnie zaczęliśmy zabawę. Bawiliśmy się w ciuciubabkę, pomidora, głupiego Jasia, kapsle, bierki, kółko-krzyżyk, państwa-miasta oraz graliśmy w gumę. W przeszłości spędziliśmy najwięcej czasu. Tamtejsze zabawy i gry sprawiły nam dużo frajdy. Kiedy za pomocą wehikułu czasu przenieśliśmy się do współczesności, graliśmy w szachy, kalambury, skojarzenia, ale największy entuzjazm wywołał wyścig gazet 😊  Dyskutowaliśmy również na temat korzyści i zagrożeń płynących z gier komputerowych. Bawiliśmy się tak dobrze, że na podróż do dalekiej przyszłości nie wystarczyło nam już czasu…

Weronika Chrzanowska- wychowawczyni kl. 5

Klasa 6

Na zajęciach w klasie 6 odbyły się gry i zabawy, które kiedyś były popularne wśród naszych rodziców czy dziadków. Szóstoklasistom najbardziej spodobały się takie oto gry i zabawy z przeszłości: słowa ze słowa, okręty, kółko-krzyżyk i  państwa- miasta. Podczas gry o nazwie „słowa ze słowa" uczniowie mieli dwie minuty na utworzenie wyrazów tylko przy pomocy liter, jakie znajdują się w podanym słowie. W czasie gry w okręty można było rozwijać myślenie strategiczne, przewidując ustawienie statków/masztowców na planszy przeciwnika. Gra w państwa- miasta bawiąc również uczy, gdyż dzięki niej dzieci poznają państwa, uczą się miast, zapoznają się z nazwami roślin czy zwierząt, a nawet imion. Na te zajęcia uczniowie mogli przyjść przebrani w kostiumy z przeszłości, teraźniejszości bądź przyszłości. Jeden z uczniów- Kacper- przebrał się za "starca", "dziadka", który przybył do nas z przyszłości. Był to jeden z byłych uczniów szkoły PAK, który cofnął się w czasie, aby znów poczuć się młodym i móc pograć z przyjaciółmi jak za dawnych lat.

Magdalena Anna Bajer - wychowawczyni kl.6 

Klasa 7

Klasa 7 z niecierpliwością oczekiwała na zabawę karnawałową z wehikułem czasu. W szampańskim nastroju wszyscy uczestnicy zasiedli wokół wspólnego stołu, by wsiąść do wehikułu czasu i podróżować w czasoprzestrzeni. Najpierw odpaliliśmy kierunek przeszłość. Po przybyciu na miejsce przypomnieliśmy sobie, jak to było za czasów naszych dziadków i rodziców, w jakie gry i zabawy można było się bawić. Zagraliśmy w hacele, kółko- krzyżyk, państwa - miasta, a na koniec napisaliśmy wspólną bajkę. Śmiechu i zabawy było co niemiara. Czas płynął nieubłaganie szybko, więc musieliśmy wrócić do teraźniejszości, gdzie opowiedzieliśmy sobie, w co gramy dzisiaj.  Gry komputerowe, gry na telefonach, gry bez wspólnego towarzystwa- to główne spostrzeżenia siódmoklasistów. Wspólnie zdecydowaliśmy jednak, że możemy zagrać również w gry planszowe, które wymagają towarzystwa, bo dobre towarzystwo to podstawa!!! Na zakończenie doszliśmy do wniosku, że najlepsza zabawa odbyła się w przeszłości i że wsiądziemy jeszcze w wehikuł czasu i wrócimy tam nie jeden raz w przyszłości...

Agnieszka Bień- wychowawczyni kl. 7

Klasa 8

Na początku zajęć w klasie 8 odbyła się pogadanka na temat ulubionych zabaw rodziców i uczniów. Okazało się, że ulubionymi zajęciami rodziców były: jazda na sankach i łyżwach, zabawa w podchody, gra w karty (w tysiąca, wojnę), gra w gumę, jazda na rowerze i rolkach oraz ćwiczenia na trzepaku. Obecnie uczniowie spędzają wolny czas, jeżdżąc na rolkach i deskorolce, grając w karty oraz czytając książki (w szczególności kryminały). Chętnie spacerują z psem oraz oglądają filmy, lubią tez grać w piłkę, choć niestety jest to często "gra ze ścianą", gdyż nie ma z kim zagrać. Uczniowie nie wykazali większego entuzjazmu na temat gier komputerowych. Po rozmowie przyszedł czas na zabawę. Ósmoklasiści zagrali w następujące gry: państwa-miasta, okręty, kółko-krzyżyk i w karty. Układali także zamki z kart.  

Jolanta Nycz- wychowawczyni kl. 8

 

Gimnazjum/ liceum

Najstarsi uczniowie naszej szkoły najpierw podzielili się swoimi wiadomościami na temat ulubionych zabaw ich rodziców, a potem sami wypróbowali kilka z nich. Gra w hacele okazała się sporym wyzwaniem. Była ona szczególnie popularna wśród dzieci i młodzieży w latach 80-tych XX wieku. Wymaga ona od uczestników nie lada zręczności i dobrego refleksu. Chociaż uczniowie dzielnie próbowali, nie wszystkim udało się złapać podrzuconą kostkę, zbierając ze stolika pozostałe dwie, trzy lub cztery. Dużym zainteresowaniem wśród licealistów cieszyła się gra w państwa- miasta. Mimo upływu czasu zabawa ta ciągle jest niezwykle atrakcyjna. Niewątpliwym hitem okazała się jednak gra w karty. Tutaj odbyliśmy podróż w czasie, bo najpierw uczniowie grali tradycyjnymi kartami w znaną grę „Makao”, a potem popularna obecnie gra w karty UNO wciągnęła licealistów bez reszty. Najważniejsze, że uczniowie na jakiś czas zapomnieli o  telefonach czy komputerach i zobaczyli, że gra w gronie kolegów i koleżanek z kartką, ołówkiem czy kartami może być równie wciągająca.

Anna Ostapowicz- wychowawczyni gimnazjum/liceum

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia