Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

Ankieta czytelnicza w klasach 4-liceum

Kwiecień to miesiąc, w którym szczególną uwagę poświęcamy książkom. 2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, natomiast na 23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, organizowany przez UNESCO  od 1995 roku. Oba święta mają na celu rozpowszechnienie książek i promocję czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych.  

            W zawiązku z tymi właśnie świętami postanowiliśmy przeprowadzić w naszej szkole anonimową ankietę wśród uczniów klas 4- liceum. Zadaliśmy im jedno proste pytanie: Czy lubisz czytać książki? W ankiecie wzięły udział 92 osoby. Okazało się, że aż 75 procent naszych uczniów lubi czytać i robi to z przyjemnością. Tylko 25 procent osób biorących udział w badaniu oświadczyło, że nie lubi czytać książek. Nie ukrywamy, że wyniki te nas trochę zaskoczyły, ale i ucieszyły jednocześnie, bo jest to dowód na to, że w dobie wszechobecnego internetu książki są nadal atrakcyjnym sposobem spędzania wolnego czasu.

            Tym, którzy nie odkryli jeszcze radości płynącej z dobrej lektury, przypominamy, że czytanie poprawia pamięć i koncentrację, rozwija wyobraźnię, redukuje stres, uspokaja, poprawia sen, wzbogaca słownictwo, poszerza wiedzę, ćwiczy myślenie analityczne, uczy poprawności gramatycznej i ortograficznej, rozwija wrażliwość na sztukę oraz wzmacnia empatię. Warto dodać, że korzyści te odnoszą się również do tych dzieci, którym rodzice regularnie czytają.

            Aby uczcić święta związane z książką, uczniowie klasy szóstej wykonali plakaty zachęcające do czytania, a ósmoklasiści i licealiści zaprojektowali okładki książek, które chcieliby w przyszłości napisać. Zachęcamy gorąco do obejrzenia tych niezwykłych prac i przy okazji życzymy wszystkim wielu niezapomnianych chwil w towarzystwie ciekawej lektury!

 

WЕДcz PolskД ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia