Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

Zawody znane i mniej znane

Kim chcesz zostać w przyszłości? Jaki zawód chcesz wykonywać? Te pytania często słyszą nasi uczniowie i czasem nie wiedzą, co odpowiedzieć. Mają swoje marzenia i plany, ale nie zawsze są zdecydowani, co konkretnie chcą robić w życiu. O tym między innymi rozmawialiśmy na lekcjach języka polskiego w liceum. Doszliśmy do wniosku, że trzeba realizować swoje marzenia i robić to, co się naprawdę kocha. Licealiści poznali przy okazji związki frazeologiczne związane z różnymi rodzajami prac, np. aptekarska dokładność (drobiazgowa, często przesadna dokładność) czy szewska pasja (gwałtowny gniew, złość). Mieli też okazję dowiedzieć się, czym charakteryzują się poszczególne zawody, np. dróżnik (dba o bezpieczeństwo na przejeździe kolejowym) czy masztalerz (dba o zdrowie i umiejętności koni w stadninach). W ramach pracy domowej przygotowali mapy myśli dotyczące zawodów, o których wcześniej nie słyszeli. Pojawiły się wśród nich takie nazwy, jak: kosmiczny farmer, cyfrowy krawiec, garbarz czy terapeuta robotów. Pomysłów i informacji szukali na stronie https://mapakarier.org/,  na którą odsyłamy wszystkich zainteresowanych znanymi i mniej znanymi zawodami. A na zdjęciach prezentujemy przykładowe prace uczniów.  

 

WЕДcz PolskД ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia