Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

Język polski na szóstkę

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,

Co to będzie, co to będzie?”

                                       „Dziady cz.II” A. Mickiewicz

 

Już niedługo (31 października) obchodzimy w Irlandii Halloween. Święto to sięga dawnej tradycji Celtów, którzy wierzyli, że w tym dniu ziemię odwiedzają duchy zmarłych. Dzisiaj to dzień, na który czekają wszystkie dzieci. Dzień pełen strachów i radosnego śmiechu.

Postanowiliśmy wykorzystać ten czas Halloweenowy na omówienie „Dziadów cz. II” , których autorem jest patron naszej szkoły Adam Mickiewicz. Tajemniczy nastrój pomogły nam osiągnąć świece oraz wspólne odczytanie dramatu z podziałem na role. Uczniowie klasy 7 dowiedzieli się, że nasi przodkowie na terenie Polski tego pażdziernikowego dnia obchodzili kiedyś święto o nazwie Dziady. Dziady to dawny, pochodzący z Litwy obrzęd ludowy, polegający na przywoływaniu duchów. Odprawiano je w nocy w opuszczonych domach koło cmentarzy lub w pustych kaplicach. Celem obrzędu było ugoszczenie dusz, chciano zdobyć ich przychylność oraz udzielić im pomocy w pozyskaniu wiecznego szczęścia. Dusze karmiono kaszą, miodem, jajkami lub kutią. Czasami przy blasku ognisk organizowano dla nich kąpiele i saunę. Obrzędy te trwały całą noc, aż do pierwszego piania koguta, kiedy to zaczynało świtać. We wschodniej Polsce, także na Białorusi i Ukrainie, obrzęd karmienia dusz na grobach zmarłych przetrwał do dziś.

WЕДcz PolskД ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia