Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

KARNAWAŁOWE SZALEŃSTWO!

"Kiej ostatki, to ostatki,

cieszcie się dziouchy i matki,

kiej ostatki to ostatki,

niech tańcują wszystkie babki,

kiej ostatki, to ostatki,

niech się trzęsą babskie zadki."

 

Początek karnawału to według tradycji, Święto Trzech Króli, które przypada na 6 stycznia. Ten okres trwa do Środy Popielcowej, będącej natomiast początkiem Wielkiego Postu.

 

Słowo „karnawał” pochodzi od łacińsko-włoskiego „carnavale”  co dosłownie znaczy „carne vale” czyli  „żegnaj mięso”. W Polsce po staropolsku karnawał przyjął się jako "zapusty".

Najsłynniejsze karnawały na świecie są w Rio de Janeiro.

 

Karnawał po staropolsku był obfity, tłusty, głośny i radosny.  W tym czasie nie tylko „swawolono” w tańcu, ale też odbywały się polowania, śnieżne kuligi i wszelkiej maści uczty kulinarne.

 

W dworkach i rezydencjach odbywały się huczne bale i bogate uczty.

 

Skromniejsze zabawy odbywały się w miastach jak I na wsiach, wśród chłopów. Ludzie spotykali się w gospodach i karczmach, aby śpiewać i tańczyć.

 

Tradycją stał się zwyczaj obfitego jedzenia, zwłaszcza w ostatni czwartek karnawału zwany tłustym lub combrowym. Był to jednak tylko początek i wstęp do zabaw oraz szaleństw, które miały się odbywać w trzy ostatnie dni karnawału.

Tworzono potrawy proste w przygotowaniu i łatwe do przełknięcia.

 

W dzisiejszych czasach karnawał niewiele różni się od pozostałych dni w roku. Tylko Ostatki cieszą się jeszcze uznaniem i wiele osób korzysta z tych dni by spędzić je na zabawie.

W tym czasie bawią się przede wszystkim dzieci. Dzieciaki mogą przebrać się za swojego ulubionego bohatera czy wcielić się w postać jakiegoś zwierzęcia i potrafią bawić się lepiej niż większość dorosłych.

 

Wykorzystajmy ten czas karnawału! Póki karnawał trwa, niech każdy przynajmniej raz zabawi się na wspaniałej imprezie, bez względu na to czy w wystawnej restauracji czy na „zwykłej” domówce!

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia