Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

Kaboom! Z duchami.

Klasa 6 pierwszy semestr roku szkolnego 2017/2018 zakończyła, omawiając lekturę ‘Wakacje z duchami’, której autorem jest Adam Bahdaj. Jest to świetna powieść młodzieżowa, wydana w Polsce w latach 60-tych.

Uczniowie spodziewali się testu z wiedzy o lekturze, ale nauczycielka zaskoczyła ich ciekawą propozycją zabawy, dzięki której do omawiania lektury dołączyła nutka rywalizacji. Klasa podzielona została na cztery drużyny. Były to: Nieboom!, Król Iki, Chicken Curry i Gucci Gang (grupy same nadawały sobie nazwy). Pierwszym zadaniem grup było napisanie około 10 pytań dotyczących tej lektury. Poszczególne pytania były zapisane na paskach z papieru. W tym samym czasie nauczycielka przygotowywała paski z napisem Kaboom! Gdy pytania były gotowe wymieszaliśmy je wspólnie dodając do nich paski z Kaboom! Zasady zabawy są proste: każda drużyna losuje kolejno pytanie i za poprawną odpowiedź dostaje punkt. Za brak odpowiedzi lub złą 0 punktów, a drużyna, która wylosuje Kaboom! traci wszystkie zdobyte do tej pory punkty.


 


 


 

Aż tu nagle Kaboom!...

....... i grupa Nieboom! traci wszystkie punkty, ale gramy dalej.

Pojawiły się także pytania bonusowe – dla wszystkich grup – kto pierwszy poda poprawną odpowiedź. Wtedy to wszystkie grupy gorączkowo szukały odpowiedzi w lekturze, np. wtedy, gdy pytaniem bonusowym było jak miała na nazwisko inspektor Jola ( odpowiedz: Radońska). Innym pytaniem, za które można było zdobyć dodatkowy punkt, było pytanie - zgadywanka: którą rocznicę urodzin autora Adama Bahdaja obchodzimy w tym roku? Odpowiedź: setną, gdyż pisarz urodził się 2 stycznia 1918 roku.


 

Zabawę Kaboom! wygrała grupa Król Iki, za co dziewczęta z tej grupy dostały oceny bardzo dobre. Reszta uczestników dostała plusy.

Ostatnie minuty lekcji wykorzystaliśmy na zaprojektowanie komiksu dotyczącego lektury ‘Wakacje z duchami’. Uczniowie mogli nawiązać do wydarzenia z powieści lub stworzyć nowe przygody. Oto niektóre prace uczniów: