Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

Wulkany i Rakiety

Kolorowo, wybuchowo i dużo dobrej zabawy mieli uczniowie na zajęciach chemiczno-fizycznych a wszystko to za sprawą dwóch składników , bohaterów naszych zajęć: sody oczyszczonej oraz octu domowego. Te dwa składniki połączone ze sobą powodują gwałtowną reakcję chemiczną, którą wykorzystaliśmy to naszych eksperymentów. Uczniowie  wykonali takie eksperymenty jak Lawa lampa, Wodny wulkan ale największe emocje wzbudził eksperyment  Rakiety. W reakcji octu z sodą powstaje dwutlenek węgla(tlenekwęgla(IV)), który zbiera się w zamkniętej butelce. Gdy ciśnienie wewnątrz butelki wzrośnie do wystarczającej wartości, korek zostaje wystrzelony. Reakcja zachodzi błyskawicznie, dlatego butelkę należy zamknąć bardzo szybko. Chcąc opóźnić moment połączenia się  sody z octem,do butelki wlaliśmy ocet, a następnie wrzuciliśmy nieco sody oczyszczonej zawiniętej w kawałek chusteczki higienicznej. Eksplozje było słychać , ale również widać, konieczne okazały się gogle zabezpieczające nasze oczy jak na prawdziwych chemików przystało!

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia