Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

Finał Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego "Mistrz Ortografii 2018”

„(…)Moja ortografia to kolorów moc!”- tak śpiewali uczniowie szkoły PAK podczas inauguracji tegorocznego Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego „Mistrz Ortografii 2018”. Trzeba przyznać, że polska ortografia nie jest nudna i bezbarwna. Tyle ile mamy kolorów, tyle pewnie znajdzie się różnych ortograficznych pułapek i zawiłości. Na tym polega piękno naszego języka i cieszymy się, że tak wielu młodych ludzi tu na emigracji chce uczyć się poprawnej polskiej pisowni.

W sobotę 14 kwietnia 2018 r. przybyli do Dublina najlepsi z najlepszych- wyłonieni w szkolnych eliminacjach- by rywalizować o tytuł „Mistrza Ortografii 2018”. Konkurs zorganizowała Polska Macierz Szkolna w Irlandii oraz Polska Akademia Wiedzy w Dublinie. Na ich zaproszenie odpowiedziało czternaście szkół polonijnych w Irlandii. O godzinie 11.00 uczniowie, nauczyciele i rodzice zostali przywitani przez prezes PMSI Martę Szutkowską- Kiszkiel, wiceprezes PMSI Agnieszkę Grocholę oraz dyrektor Polskiej Akademii Wiedzy Małgorzatę Rosek. Gościem honorowym konkursu był konsul Grzegorz Sala, który również zabrał głos i życzył wszystkim uczestnikom powodzenia. Na zgromadzonych czekała muzyczna niespodzianka. Uczniowie klas drugich i trzecich wraz z panią Iloną Mokrzycką- Holizną przygotowali pełną kolorów ortograficzną piosenkę oraz niezwykle żywiołowy taniec „Zygzak”. Po tej muzycznej rozgrzewce wszyscy uczestnicy udali się do klas, by sprawdzić swoje ortograficzne umiejętności. Kiedy skończyli, czekał na nich gorący poczęstunek. Zaraz po nim udali się na wybrane przez siebie zajęcia- sportowe, taneczne lub plastyczne. Rodzice mogli w tym czasie uczestniczyć w spotkaniu z panem Marcinem Szulcem- prawnikiem oraz autorem książki „Irlandia albo frytki z octem”. Około godziny 14.30 nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Komisja po skrupulatnym sprawdzeniu prac ustaliła, że Mistrzami oraz Wicemistrzami Ortografii 2018 zostali:

Kl. II              1. Witold Woldanowski (Polska Akademia Wiedzy w Dublinie)

                       2. Julia Drapińska (Polska Szkoła w Galway)

                       3. Dawid Klejna (Polska Szkoła IDEA w Athlone)

 

Kl. III            1. Amelia Świerczyńska (Polska Szkoła w Waterford)

                      2. Maria Seweryńska (Polska Szkoła w Galway)

                      3. Nicola Nowacka (Polska Akademia Wiedzy w Dublinie)

 

Kl. IV-V        1. Antonina Świerczyńska (Polska Szkoła w Waterford)

                       2. Maja Chrzanowska (Polska Akademia Wiedzy w Dublinie)

                       3. Mateusz Panewka (Polska Szkoła w Galway)

 

Kl. VI-VII     1. Anna Wanic (Polska Akademia Wiedzy w Dublinie)

                                  2. Julia Węgrzyn (Polska Szkoła w Cavan)

                                  3. Mikołaj Leśniak (Polska Szkoła w Kilkenny)

 

           Gimnazjum-   1. Beata Ukleja   (Polska Szkoła w Galway)

            liceum           2. Oliwia Rumińska (Polska Szkoła SEN w Dublinie)

                                  3. Mikołaj Jagusiak ((Polska Szkoła w Cavan)

 

Dorośli           1. Marta Kowalik (Akademia Kreatywnego Ucznia)

                      2. Emilia Szalak (Polska Akademia Wiedzy w Dublinie)

 

Pamiątkowe dyplomy oraz atrakcyjne nagrody ufundowane przez Ambasadę RP w Dublinie wręczyli zwycięzcom: konsul Grzegorz Sala, prezes PMSI Marta Szutkowska-Kiszkiel oraz dyrektor szkoły PAK Małgorzata Rosek. Pozostali uczestnicy również otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody pocieszenia.

            Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tego konkursu. Serdecznie dziękujemy Ambasadzie RP w Dublinie za ufundowanie nagród oraz panu Marcinowi Szulcowi za ufundowanie pięknego francuskiego pióra dla Rodzica- Mistrza Ortografii. Dziękujemy wszystkim nauczycielom za ich zaangażowanie oraz rodzicom za ich niezastąpioną  pomoc- pani Renacie Łukaszewicz, pani Iwonie Osipiuk, państwu Ewelinie i Andrzejowi Kula. Dziękujemy firmie Gorące Gary u Barbary Kuchary za pyszny gorący posiłek. Dziękujemy również panu Tomaszowi Laskowskiemu za wykonanie profesjonalnych zdjęć podczas konkursu.

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia