Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

Jak zrobić Plastik z Mleka i Octu?

Materiał, który do złudzenia przypomina nowoczesne tworzywo sztuczne, uzyskiwano z mleka już w XIX wieku. Wykonywano z niego niewielkie przedmioty, takie jak guziki, klamry przy paskach, grzebienie i długopisy. Podczas zajęć chemiczno - fizycznych uczniowie poznali kluczowy  proces denaturacji białka polegający na wytrąceniu z mleka proteiny o nazwie kazeina pod wpływem kwasu octowego zawartego w occie oraz ciepła. Wytrącona kazeina z mleka posłużyła nam  jako surowiec do stworzenia magnesów i ozdób o różnych kształtach oraz kolorach. 

 

Eksperyment niezwykle ciekawy chemicznie oraz prosty w wykonaniu: 

1. Podgrzej mleko w garnku a następnie dodawaj ocet.

2.  Cały czas mieszaj aż wytrąci się białko mleka w postaci grudek.

3. Przelej zawartośc garnka przez sito, a następnie powstałe grudki osusz na ręczniku kuchennym.

Uruchom wyobraźnię i nadaj kształt swojej masie plastycznej według uznania. Pozostaw do wyschnięcia kilka dni.

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia