Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz Ślubowanie Pierwszoklasistów

W sobotę 7 października 2017 roku miało miejsce bardzo ważne wydarzenie – Pierwszoklasiści zostali pasowani na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły – Polskiej Akademii Wiedzy w Dublinie. Ta symboliczna chwila przyjęcia w poczet uczniów na zawsze zostanie w pamięci dzieci oraz ich rodziców. Uroczystość uświetnili zgromadzeni rodzice oraz uczniowie młodszych i starszych klas wraz z wychowawcami.
 

Akademia rozpoczęła się programem artystycznym, który przygotowali uczniowie klas pierwszych pod kierunkiem swoich wychowawczyń: Weroniki Mielewczyk i Katarzyny Cejrowskiej. Młodszym kolegom towarzyszyły na scenie Adrianna Białęcka i Klaudia Pobiegło z klasy 6. Podczas inscenizacji można było usłyszeć słowa:
 

„ Kiedy będziemy już duzi,
chcemy się ludziom przysłużyć. 
Dużo czytać i umieć, żeby wszystko zrozumieć. 
Chcemy być dobrymi Polakami”.

 

Słowa te utkwiły w pamięci dyrektor szkoły Małgorzaty Rosek, która serdecznie powitała uczniów oraz życzyła im sukcesów w nauce i radości w zdobywaniu wiedzy. Po tym wystąpieniu Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i obiecali: Być dobrymi uczniami, być przyjaciółmi zwierząt i roślin. Szanować wszystkich, którzy pracują w szkole, aby nam było w niej dobrze. Być dobrymi kolegami i koleżankami. Swoja nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
 

Następnie rozpoczął się najbardziej oczekiwany punkt programu, czyli pasowanie na ucznia. Fakt ten przypieczętowany został wręczeniem każdemu pasowanemu uczniowi  symbolicznego prezentu -  rogu obfitości, czyli tyty. Zwyczaj ten wywodzi się z południowej części Polski i oznacza bogactwo. Ma on osłodzić oraz umilić pierwszakom trudny czas nauki, a także sprawić, aby każdy z nich poczuł się wyjątkowy w Dzień Ślubowania. Uczniowie otrzymali też dyplomy podpisane przez Ambasadora RP w Dublinie Ryszarda Sarkowicza oraz założyli piękne birety.
 

Jako że 14 października w Polsce obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, nie zapomnieliśmy o naszych nauczycielach, którzy otrzymali upominki- niespodzianki oraz kartki z życzeniami. Z tej też okazji uczniowie klasy 1b podziękowali wszystkim wychowawcom za trud, poświęcony czas, za ciekawe pomysły i starania, aby każda pracowita sobota przyniosła efekty w przyszłości, abyśmy nie zapomnieli, że jesteśmy Polakami. Pod koniec uroczystości uczniowie klas drugich zadedykowali nauczycielom oraz pracownikom szkoły PAK piękny polski taniec Krakowiak. Uczniów przygotowały panie Mirka Lewandowska- Nowakowska oraz Joanna Jaworska. W pięknych strojach z barwnym lajkonikiem uczniowie zachwycili pełnych emocji Pierwszaków, nauczycieli i resztę widzów. 
 

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia