16 LISTOPADA 2019 – ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW, ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI, DZIEŃ PATRONA

To był bardzo ważny dzień dla całej społeczności uczniowskiej. Świąteczna atmosfera towarzyszyła nam od samego rana. Wszystko było przygotowane- przepiękna  dekoracja sali, kolorowe prace uczniów na korytarzu, sprzęt nagłaśniający...

Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia.

Część pierwsza – ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

W tym wyjątkowym dniu nasi pierwszoklasiści wyglądali bardzo uroczyście. Piękne kolorowe spódnice dla dziewczynek, pasy i muchy dla chłopców uszyła pani Joanna Jaworska- wychowawczyni klasy 1b. Na sali obecni byli rodzice, dyrekcja szkoły, najmłodsi uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku- pani dyrektor Teodozja Gorlewska, pani Teresa Sychowicz oraz osiem uczennic.

Wychowawczynie klas pierwszych- pani Mirosława Lewandowska - Nowakowska oraz pani Joanna Jaworska- wraz z panią Margaritą Szymczyk przygotowały wspólnie z uczniami program artystyczny, w którym brali udział wszyscy pierwszoklasiści oraz  koleżanki z klas 2b i 3b. Swój występ rozpoczęli wspaniałym wykonaniem poloneza. Następnie z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki.  Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, pierwszoklasiści ślubowali godnie reprezentować swoją szkołę, a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Małgorzata Rosek dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. „Pasuję Cię na ucznia” – mówiła, dotykając ołówkiem- jak czarodziejską różdżką- ramion swoich podopiecznych. Było to duże przeżycie dla wszystkich obecnych. Na zakończenie uczniowie otrzymali kolorowe tyty oraz nagrody za udział w konkursie plastycznym „Polska oczami dziecka". Wspólnie też pozowali do pamiątkowych zdjęć.

Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce. Powodzenia! Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!

Część druga – ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI, DZIEŃ PATRONA

O godzinie 12.00 uczniowie naszej szkoły, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście zebrali się na sali, aby świętować 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Dzień Patrona. Uczniowie klas 1a i 1b dostojnym krokiem poloneza zainaugurowali tę uroczystość. Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne opowiadające o historii Polski, o jej najważniejszych symbolach narodowych i zachęcające do dostrzegania piękna ojczyzny. Dumnie odśpiewały też hymn Polski- „Mazurek Dąbrowskiego”. Przygotowanie pierwszoklasistów, ich zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent nagrodzony został gromkimi brawami.

Po ich występie na scenie pojawiła się uczennica ze szkoły w Płońsku, która pięknie wyrecytowała wiersz noblistki Wisławy Szymborskiej "Gawęda o miłości ziemi ojczystej". Zaraz potem przyszedł czas na uczczenie patrona szkoły- Adama Mickiewicza. Aby przybliżyć wszystkim życie i twórczość tego wybitnego polskiego poety, uczniowie klasy szóstej wraz z paniami Pauliną Borkowską i Anną Ostapowicz przygotowali krótkie przedstawienie. Na scenie pojawił się sam Adam Mickiewicz (Daniel Strzelecki), który w rozmowie z dziennikarką Grażyną Pytalską (Aleksandra Butala) opowiedział o niektórych wydarzeniach ze swojego życia. Była to też okazja, by posłuchać wierszy napisanych przez naszego patrona ("Do M***", "Stepy akermańskie", "Inwokacja"). Szóstoklasiści przygotowali również inscenizację bajki Mickiewcza  "Przyjaciele" ze słynnym morałem  "Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie." Mamy nadzieję, że dzięki temu występowi wszyscy uczniowie będą mogli się teraz pochwalić wiedzą na temat naszego patrona.

Na koniec akademii pani dyrektor Małgorzata Rosek wręczyła nagrody uczniom, którzy wzięli udział w konkursie "Polska oczami dziecka" oraz "Ilustrowana biografia Adama Mickiewicza".

To był niezwykły dzień w naszej szkole. Głównym celem tych uroczystości było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego języka, kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych. Wierzymy, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY

Stowarzyszeniu Wspólota Polska oraz koordynatorowi projektu Pani Joannie Grabek za dofinasowanie NIEPODLEGŁEJ w ramach projektu URODZINY  BIAŁO-CZERWONEJ

Ambasadzie RP w Dublinie za dofinansowanie nagród konkursowych oraz tkanin na stroje dla uczniów

IPN oddział w Gdańsku za nagrody konkursowe- gry edukacyjne dla uczniów