Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

Zasady Dynamiki Newtona

Trzy zasady dynamiki zostały sformułowane przez angielskiego fizyka Isaaca Newtona w 1687 roku.

Prawa te opisują związek między ruchem obiektu a działającymi na niego siłami.

Na lekcjach biologiczno - chemicznych w klasach starszych przyjżeliśmy się dokładniej tym zasadom i wykonaliśmy projekty oraz eksperymenty fizyczne by łatwiej przyswoić wiedzę teoretyczną w praktyce. I tak zgodnie z pierwszą zasadą, obiekt nie zmieni swojego ruchu, jeśli nie zadziała na niego siła. Zgodnie z drugim prawem siła działająca na obiekt jest równa jego masie razy jego przyspieszenie. Zgodnie z trzecim prawem, gdy dwa ciała oddziałują na siebie, przykładają do siebie siły o jednakowej wielkości i przeciwnym kierunku. Metoda konstrukcji pojazdów oraz ćwiczenia pokazujące zasady dynamiki w praktyce okazała się bardzo pomocna I ciekawa dla uczniów.

WЕДcz PolskД ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia