Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

Czwartoklasiści na tropie bohaterów rysunkowych.

Czy lubimy czytać komiksy? Po co częściej sięgamy w wolnym czasie – książkę czy komiks? Na te i inne pytania odpowiedzieliśmy sobie na jednej z lekcji języka polskiego.

Zaczęliśmy od dyskusji na temat tego, kto z naszych koleżanek i kolegów w klasie lubi komiksy i dlaczego. Przytaczaliśmy argumenty za i przeciw. Okazało się, że są wśród nas zarówno zwolennicy komiksów jak i ich zagorzali przeciwnicy, którzy podkreślają ubóstwo komiksu w stosunku do książki. Wszyscy chętnie przyjrzeliśmy się przyniesionym przez nauczyciela komiksom. Były wśród nich te najbardziej przez niektórych z nas ukochane, czyli:” Tytus, Romek i A’Tomek” H. J. Chmielewskiego oraz „Kajko i Kokosz” J. Christy. Następnie zadaliśmy sobie kolejne pytania: Czy każdy rodzaj opowiadania za pomocą obrazków jest komiksem? Jaką funkcję pełni ilustracja w książce a jaką w komiksie? W książce ilustracja tylko uzupełnia tekst. Głównym jej elementem jest bowiem tekst literacki, który jest zrozumiały również bez ilustracji. Ilustracja bez tekstu traci swoją czytelność. W komiksie natomiast obraz i tekst są ściśle ze sobą powiązane. Podzieleni na grupy określiliśmy cechy komiksowego rysunku i tekstu oraz poznaliśmy krótką jego historięUstaliliśmy, że komiks to opowieść w formie obrazków, w której krótkie i zwięzłe wypowiedzi (bądź myśli) bohaterów są zapisane w „dymkach”. Aby oddać emocje autorzy komiksów posługują się symbolami i znakami (np. dla okazania złości-laska dynamitu; miłości-serce lub ptaszki latające dookoła głowy). W komiksie często obecne są wyrazy dźwiękonaśladowcze (np. trach! bęc! bum!).

Czas mijał bardzo szybko. Nawet nie zauważyliśmy, kiedy lekcja języka polskiego dobiegała końca. Przed nami zostało ostatnie zadanie, które wywołało najwięcej radości – każdy narysował własny, składający się z sześciu obrazków, komiks. 

 

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia