Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

Kilka słów o sztuce pisania.

Kilka słów o sztuce pisania.

Od kiedy zaczęto pisać, wykorzystywano do tego różne materiały. Początkowo takie, które były łatwo dostępne i których przygotowanie nie wymagało stosowania skomplikowanych procesów produkcyjnych, np. kamień czy drewno. Następnie zaczęto stosować bardziej wyspecjalizowane materiały - papirus, tabliczki woskowe, pergamin i w końcu papier.

Każdy z surowców, na których pisano, wymagał innych narzędzi pisarskich. Na papirusie pisano piórem trzcinowym, tabliczki woskowe zapisywano rylcem. Pergamin i papier wymagał użycia pióra. Aż do XIX wieku wykorzystywano pióra ptasie, najczęsciej gęsie, odpowiednio zacięte. Nie posiadały one zbiorniczka na atrament, jak dzisiejsze pióra, więc nieodłącznie towarzyszył im kałamarz. 

Pisanie gęsim piórem jest czasochłonne i wymaga cierpliwości. Choć wcale łatwe nie jest to uczniom klasy 6 sprawiło wiele radości. 

WЕДcz PolskД ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia