Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

 • POLSKA AKADEMIA WIEDZY W DUBLINIE im. A.MICKIEWICZA

  O'CONNELL SECONDARY SCHOOL
  North Richmond Street, Dublin 1
  www.szkolapak.com
  0872 55 99 18
 • DRODZY RODZICE !

  PRZED PAŃSTWEM WYBÓR SZKOŁY POLONIJNEJ DLA DZIECKA.

  Zachęcamy do wyboru Polskiej Akademii Wiedzy w Dublinie.
  Dzięki wykwalifikowanej kadrze pedagogicznej Wasze dzieci będą
  - poszerzać zakres przyswajanego języka o słownictwo, frazeologie oraz konstrukcje gramatyczne
  - poznawać w ciekawej formie literaturę, historię, geografię i kulturę polską
  - lepiej rozumieć kraj pochodzenia rodziców
  - przygotować się do matury z języka polskiego
  - skorzystać z szerokiej oferty bibliotecznej szkoły
  - uczęszczać na zajęcia z logopedą
 • OFERTA SZKOŁY

  Zajęcia obowiązkowe od godz. 9.00 do 13.15

  - przedszkole dla 3 – 4 latków
  - oddział przedszkolny dla 5 – 6 latków
  - edukacja wczesnoszkolna dla klas 1-3
  - nauczanie przedmiotowe dla klas 4 – 8 oraz liceum
  - przygotowanie do matury z języka polskiego

  Zajęcia dodatkowe od godz.13.20 do 15.00

  - koło plastyczne
  - koło sportowe
  - zajęcia chemiczno – fizyczne
  - język angielski dla rodziców
  - ZUMBA dla dzieci i rodziców ( zajęcia dopłacane przez rodziców)
  - klub LEGO (zajęcia dopłacane przez rodziców)
 • Organizujemy uroczystości, akademie, konkursy szkolne i polonijne.

 • Uczniowie wraz z nauczycielami redagują gazetkę szkolną.

 • Nasi uczniowie wyjeżdżają do Polski na obozy organizowane przez SENAT RP koordynowane przez Stowarzyszenie WSPÓLNOTA POLSKA

 • Odwiedzamy też zaprzyjażnioną szkołę w Płońsku oraz gościmy w Irlandii uczniów i nauczycieli tej szkoły

 • ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO ODWIEDZENIA NASZEJ

  STRONY WWW.SZKOLAPAK.COM

  ORAZ FACEBOOK

  ZAPRASZAMY !!!

Zakończenie roku szkolnego i Festyn Rodzinny w Polskiej Akademii Wiedzy

Nadszedł długo wyczekiwany moment przez wszystkich uczniów. W sobotę 15 czerwca 2019 r. oficjalnie zakończył się kolejny rok szkolny w Polskiej Akademii Wiedzy. Dla niektórych był on trudny, dla innych pełen wyzwań, sukcesów i nowych doświadczeń. Na uczniów, którzy wzorowo się zachowywali i osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, czekały jak zawsze nagrody. Otrzymali je z rąk pań dyrektor: Małgorzaty Rosek i Beaty Wanic. Ósmoklasiści obdarowani zostali tytami. Nie otrzymali ich w klasie pierwszej i żeby nie czuli się poszkodowani, dostali je na zakończenie szkoły podstawowej. Panie dyrektor podziękowały również rodzicom za ich pomoc w trakcie roku szkolnego, wręczając im pamiątkowe dyplomy. Krótkie przedstawienie na pożegnanie przygotowały klasy trzecie wraz z wychowawczyniami: panią Mirosławą Lewandowską i Joanną Jaworską.

Aby poczuć, że rozpoczęły się wakacje, w dniu zakończenia roku szkolnego odbył się również Festyn Rodzinny „Mama, tata i ja”. Został on zorganizowany pod hasłem „Podróż w nieznane. Z wiatrem i pod wiatr”, stąd wśród dekoracji pojawiły się balony oraz latawce wykonane przez uczniów. Jak zawsze było wiele stoisk i atrakcji. Pani Asia Jaroszuk tanecznym krokiem wprowadziła wszystkich w atmosferę zabawy. Wśród różnych stoisk znalazło się takie, które zabrało uczestników w podróż z wiatrem. Przygotowały go panie: Karolina Rusnak, Joanna Jaworska, Agnieszka Bień i Kornelia Irfan. Były wiatraki małe i duże, balony i latawce, słowem- wszystko, co tylko porusza wiatr.  A co można było zobaczyć i stworzyć? Największym zainteresowaniem dzieci cieszyły się gniotki wykonane z balonów i mąki ziemniaczanej. Dzieci mogły stworzyć z papieru swoje własne wiatraki i latawce. Nie zapomnieliśmy również o balonach. Te nasze wykonane zostały z papierowych kubków i talerzy. A co kryły w środku? Słodką niespodziankę!

Wakacje kojarzą się niewątpliwie z odpoczynkiem nad morzem czy jeziorem i dlatego jedną z atrakcji festynu był kącik poświęcony zabawom związanym z wodą. Przygotowały go panie: Olga Załęska, Katarzyna Cejrowska, Joanna Jaroszuk i Anna Ostapowicz. Można tu było łowić papierowe ryby wędkami wykonanymi z patyków i magnesów, zrobić i własnoręcznie ozdobić statek z papieru oraz spróbować odgadnąć za pomocą dotyku, jakie skarby natury kryją się w specjalnie przygotowanych pudełkach.

Podróż w nieznane nie mogła odbyć się bez rodzinnego quizu wakacyjnego. Cieszył się on dużym zainteresowaniem wśród dzieci i ich rodziców, a atmosfera podczas jego rozwiązywania była radosna i pełna skupienia. Pytania dotyczyły głównie wiedzy o Polsce. Niektóre z nich były naprawdę trudne oraz podchwytliwe i wcale nie łatwo było na nie odpowiedzieć. W trakcie zastanawiania się, która odpowiedź jest poprawna, można się było posilić słodką przekąską. Warto było walczyć do ostatniej minuty, bowiem nagrodami okazały się wspaniałe książki. Szczęśliwymi zwycięzcami quizu zostali: Natalia Dolata z tatą, Jagoda Wikar, Lilla Wypych oraz Maja Chrzanowska. Było wiele gier na podłodze, labirynty, play-doh oraz kącik plastyczny.

Na stoisku chemicznym przygotowanym przez panią Dominikę Blehm każdy uczestnik mógł odbyć podróż do krainy waty cukrowej. Jest to absolutnie słodkie wspomnienie dzieciństwa. Dzieci mogły samodzielnie taką watę cukrową dla siebie zrobić oraz dowiedzieć się, jakie właściwości ma sacharoza, czyli cukier biały. Mogły zaobserwować w trakcie produkcji, że wata cukrowa powstaje w przeznaczonej do jej wyrobu maszynie w wyniku topienia cukru i nagłego ostudzenia. Ostudzenie to następuje w momencie wyrzucenia karmelu z bębna aluminiowego poprzez małe otwory. Tworzące się niteczki dzieci nawijały na patyk.

Wśród atrakcji dla dzieci znalazło się przedstawienie Teatru Lalek PASIKONIK pt. „Bajka o żabie Feliksie” oraz zumba z panią Justyną Mikołajczyk. W kąciku plastycznym mali artyści mogli pomalować farbami gipsowe magnesy na lodówkę i kamienie z plaży oraz pokolorować wakacyjne obrazki. Jak zawsze dzieci mogły zamienić się w kolorowe postacie i pomalować swoją buźkę. Nasz festyn dodatkowo został urozmaicony nietypowymi fryzurami. Dzieci stanęły do konkursu na najbardziej szalone uczesanie. Nie zabrakło również sportowych zmagań. Rozegrano mecze piłki nożnej- uczniowie a następnie rodzice ze szkoły PAK zmierzyli się z drużyną FC Blue Magic – Academy. Podczas całego festynu odbywały się losowania nagród dla uczniów. Można było również zakupić książki z Polskiej Księgarni, koszulki z polskimi znakami oraz mnóstwo kosmetyków od przedstawicieli Avon oraz Oriflame. Była też pani Asia ze swoimi przepięknymi maskotkami oraz gadżetami z materiału, które tworzy własnoręcznie. Na głodnych czekał smaczny posiłek z grilla oraz pyszne ciasta w kawiarence. W tym roku dochód ze sprzedaży ciast przeznaczony zostanie na zakup sprzętu nagłaśniającego dla naszej szkoły. Muzykę na festynie zapewnili nam chłopcy z zespołu Valors, którzy zaprezentowali największe polskie przeboje.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy pomogli w organizacji festynu i przyczynili się do jego uświetnienia. Zapraszamy za rok, atrakcji na pewno nie zabraknie!  

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia