Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

Porady logopedyczne -Wspieranie rozwoju mowy dziecka. Jak to robić?

Każdy Rodzic życzyłby sobie na pewno, by jego dziecko mówiło najpiękniej, używając bogatego słownictwa, budując zdania, co najmniej pojedynczo złożone, starannie wypowiadane – głoska po głosce, logiczne, na wysokim poziomie - inteligentne. Jest to cel tak samo piękny jak i osiągalny. Jego realizację trzeba jednak zacząć bardzo wcześnie. Co zatem i jak robić, by nasze dziecko było dobrze rozwinięte językowo? 

Po pierwsze. Dziecka poniżej 3. roku życia nie oswajaj z oglądaniem bajek, aplikacjami na tablecie czy smartfonie, bo w jego mózgu zaistnieją takie zmiany, które na pewno nie wesprą rozwoju mowy, a go zaburzą. Zamiast tego, poczytaj mu, na początek wystarczą pojedyncze obrazki do opowiadania, potem karty/książeczki z pierwszymi wyrazami i prostymi zdaniami.

Po drugie. Patrz uważnie, gdy mówisz do dziecka, bądź gdy ono próbuje powiedzieć coś do Ciebie. Oko w oko. Kontakt wzrokowy to podstawa komunikacji. 

Po trzecie i czwarte. Mów powoli, wyraźnie, nie spieszczaj! Dla dziecka jesteś wzorem użytkownika języka – wypada reprezentować godny poziom. Mów o wszystkim, co robisz, widzisz, słyszysz, czujesz, dotykasz i o tym, co robi, co widzi, co słyszy, co może czuć twój maluch. Tak pracujemy nad rozwijaniem słownictwa dziecka, najpierw biernego, stopniowo czynnego, by pewnego dnia dziecko nas zaskoczyło swoją kwiecistą wypowiedzią.

Po piąte. Zaczynaj naukę mówienia twojego dziecka, mówiąc do niego prostymi zdaniami (dwu-, trzyelementowymi). Jak będziesz pewny, że już je rozumie, śmiało podnoś poziom komunikacji. Mózg niemowlaka rozwija się w zawrotnym tempie, jest w stanie naprawdę wiele pojąć.

Po szóste. Chwal. Chwal każdy najcichszy werbalny akt komunikacji, co będzie budowało w dziecku przekonanie, że mówienie jest ważne i wartościowe, bo zwraca uwagę rodzica i wywołuje jego inne pozytywne reakcje. A umiejętna, dobrze zbudowana pochwała stanowi też ważny składnik rozwoju u dziecka pewności siebie.

Po siódme i ósme. Inspiruj dziecko do mówienia, zachęcaj do wspólnego nazywania, nucenia, śpiewania, ale błagam – nie wymuszaj wypowiedzi. Czekaj. Tak, czekaj. Za którymś w końcu razem powtórzy, powie samo. Tak, nauka mówienia przez twoje dziecko to szkoła cierpliwości dla ciebie. Kiedy twoje dziecko uczy się mówić, zapomnij, że istnieją takie zwroty, jak: no powiedz, powtórz, no przecież wiesz, no odpowiedz wreszcie, itp. 

Po dziewiąte. Krótkie teksty rymowane nie tylko ćwiczą pamięć, czy sprzyjają koncentracji uwagi, co też ważne, ale pozwalają dziecku poczuć rytm, melodię języka, usłyszeć szalone różnice dźwięczności i bezdźwięczności głosek.

Po dziesiąte. Wspomagaj swoje mówienie do dziecka gestykulacją.Gest to przecież taki ważny element wypowiedzi, a na pewno przyda się na etapie rozwoju kompetencji komunikacyjnej u twojego dziecka, kiedy jego umiejętności lingwistyczne są jeszcze bardzo ograniczone.

Jeśli spróbujesz wprowadzić tych kilka podpowiedzi w życie, dasz szansę swojemu dziecku na prawidłowy rozwój językowy, będąc dla niego najlepszym wsparciem i ważnym drogowskazem.

Paulina Siejek

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia