Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

Szkolny Konkurs Recytatorski „BRZECHWAŁECZKI”

W sobotę 28 kwietnia 2018r. w szkole PAK już po raz siódmy odbył się konkurs recytatorski BRZECHWAŁECZKI dla uczniów z klas 0 – VII i gimnazjum. W tym roku temat konkursu brzmiał "Przygoda z przyrodą", dlatego zagościły na scenie między innymi drzewa, kwiaty, motyle, muchy, biedronki, ślimaki i grzyby. Na uroczyste otwarcie konkursu przybyła pani konsul Katarzyna Kasperkiewicz.

Miłym urozmaiceniem był występ dzieci z przedszkola oraz inscenizacja przygotowana przez nauczycieli szkoły PAK. Przedszkolaki jako tańczące żabki i bociany wzbudziły ogromny zachwyt i podziw wśród zebranych. Nauczyciele zaprezentowali wiersz „Grzyby” Jana Brzechwy. Król Borowik- kąsany przez muchy- musiał wzywać na pomoc opieńki, surojadki, modraczki, czubatki, ale tylko pułk muchomorów wybawił go z opresji.

Następnie uczniowie recytowali wybrane przez siebie wiersze, wspomagając się rekwizytami, stosowną mimiką, odpowiednią modulacją głosu, a czasami nawet uzasadnionym strojem. Poziom, jaki zaprezentowały dzieci, był bardzo wysoki. W przerwie, kiedy obradowała komisja konkursowa, widzowie zebrani na sali uczestniczyli w zabawach i rozwiązywali zagadki o tematyce przyrodniczej. Były małe nagrody i wiele śmiechu. Publiczność zdecydowała również, kto otrzyma „ Złotego Borowika”.

Komisja konkursowa w składzie: Katarzyna Kasperkiewicz, Małgorzata Rosek, Milena Rakoczy, Paulina Biskup i Helena Geraghty po trudnej debacie wyłoniła następujących laureatów:

 

1 MIEJSCE i NAGRODA PUBLICZNOŚCI „ ZŁOTY BOROWIK”

 

Jagoda Wikar, Lilla Wypych kl.4a

„Hipopotam” – J. Brzechwa

 

2 MIEJSCE

 

Aleksandra Kacperska kl.3b

„Przyjście wiosny” - J. Brzechwa

 

Dawid Bednarczyk  kl.5

„Żaba” - J. Brzechwa

 

3 MIEJSCE

 

Zuzanna Laskowska  kl.2a

„Bosa – osa” - D. Gellner

 

Aleksandra Osipiuk, Anna Wanic  kl.7   

„Jesień” L. J. Kern

 

WYRÓŻNIENIE:

 

Patrycja Tatara kl.0a 

„Wiosenne porządki” - J. Brzechwa

 

Aniela Bogacz kl 0b

„Koziołeczek” - J. Brzechwa

 

Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie. Upominki dostali również pozostali uczestnicy konkursu:

 

Zuzanna Osipiuk kl.1a - „Dzik” - J. Brzechwa,

Barbara Jarzębińska kl.1b – „Baran” - J. Brzechwa

Ignacy Zabłocki kl.2b – „Bocian” - M. Konponicka

Sophie Dunphy kl.3a – „Ptasie plotki” - J. Tuwim

Zofia Wanic kl.6 – „Jak dobrze nam zdobywać góry”- autor nieznany

Jakub Hawryluk gimnazjum – „ Być może”- S.R. Dobrowolski

 

Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy, a nauczycielom, rodzicom, którzy nie szczędzili czasu i wysiłku, aby przygotować uczniów do konkursu, składamy serdeczne podziękowania.

Zapraszamy za rok!

 

Dziękujemy również:

- za pyszności Pani Izabeli Cyc i Annie Kmieć

- za fotografowanie Panu Tomaszowi Laskowskiemu.

 

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia