Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

Przedszkole B - PINGWINEK Z KRAINY LODU

Dlaczego pingwin to ptak, a nie lata? Dlaczego pingwiny noszą fraki? Aby odpowiedzieć na te i inne nurtujące nas pytania, musieliśmy wybrać się na poszukiwanie tych ptaków. Kierunek był tylko jeden, biegun południowy -Antarktyda – kraina wiecznego śniegu. Wstępem do naszej wyprawy była prezentacja multimedialna, która pokazała dzieciom, jak wygląda krajobraz polarny.

Tego dnia nie wyobrażaliśmy sobie opuścić mury przedszkola bez pracy plastycznej, która prezentowałaby naszego bohatera. Do tego celu wykorzystaliśmy szare rolki po papierze toaletowym, które przy użyciu czarnej farby i przygotowanych elementów zamieniły się w eleganckie pingwiny. Przedszkolaki z przyjemnością naśladowały tupot małych pingwinków, wesoło podśpiewując: „O jak przyjemnie i jak wesoło, w pingwina bawić się, się, się…”

Chcąc usystematyzować naszą zebraną wiedzę na temat pingwinów, postanowiłam stworzyć wspólnie z dziećmi pingwinkowy lapbook.  Lapbook- tzw. książka na kolanka- jest połączeniem pracy metodą projektów z tworzeniem przez dzieci książeczki na dany temat. Do tworzenia naszej pingwinkowej książki włączyły się wszystkie przedszkolaki. Z wypiekami na twarzy układaliśmy, przyklejaliśmy i porządkowaliśmy nasze materiały. W takiej książeczce oprócz najważniejszych informacji na temat pingwinów umieściliśmy kieszonki, w których dzieci mogły znaleźć różne zadania do wykonania: coś do ułożenia, obejrzenia, pokolorowania, a nawet złowienia. W owych kieszonkach można było znaleźć m.in.: pingwinki z kolorowymi koszami i z cyframi od 1-10; pingwiny w różnych kształtach; 10 pingwinków różnej wielkości - do układania od najmniejszego do największego. Na sam koniec zostawiliśmy coś, co wymagało od nas trochę koncentracji i dokładności, a co jest ulubionym zajęciem pingwinów, czyli łowienie ryb.

Gdyby nie zegar, który wybił godzinę kończącą nasze zajęcia, moglibyśmy zostać dłużej i dalej bawić się naszą pingwinkową książką na kolanka.

 

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia