Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

WZIĄĆ czy WZIĄŚĆ?- oto jest pytanie…

W ubiegłym roku szkolnym wraz ze starszymi klasami namawialiśmy wszystkich uczniów, by mówili do siebie po polsku, zwłaszcza w polskiej szkole. Dzięki temu ich język ciągle może się rozwijać i doskonalić. W tym roku postanowiliśmy pójść o krok dalej i propagować mówienie i pisanie w języku polskim bez błędów.

            Uczniowie klasy 7, 8 i gimnazjum/liceum wzięli na warsztat najczęściej popełniane przez Polaków błędy językowe. Niektóre formy są tak głęboko zakorzenione w naszej codziennej mowie, że czasem nie zdajemy sobie sprawy, że są one błędne. Dzieje się tak na przykład z pleonazmami, czyli błędami nazywanymi potocznie „masłem maślanym”. Oto kilka przykładów: COFNĄĆ SIĘ (nie: cofnąć się do tyłu), SPADAĆ (nie: spadać w dół), DZISIAJ (nie: w dniu dzisiejszym), TYDZIEŃ, MIESIĄC (nie: tydzień czasu, miesiąc czasu), FAKT (nie: autentyczny fakt). Często też mówimy i piszemy: „wyłanczać”, „wziełem”, „pojedyńczy”, „przekonywujący”, „kontrol”, „łabądź” zamiast poprawnych: WYŁĄCZAĆ, WZIĄŁEM, POJEDYNCZY, PRZEKONUJĄCY, KONTROLA, ŁABĘDŹ

Przeprowadziliśmy ankietę wśród uczniów klas 4-6, aby dowiedzieć się, z którymi formami mają największe problemy. Okazało się, że najwięcej trudności sprawiły naszym ankietowanym takie oto formy: WZIĄĆ (nie: wziąść), W CUDZYSŁOWIE (nie: w cudzysłowiu), POSZEDŁEM (nie: poszłem), DAJ MI TĘ KSIĄŻKĘ (nie: daj mi tą książkę), ZJEM KOTLET (nie: zjem kotleta), ROK DWA TYSIĄCE OSIEMNASTY (nie: rok dwutysięczny osiemnasty), POMARAŃCZA (nie: pomarańcz), PISAĆ WIELKĄ LITERĄ (nie: pisać z wielkiej litery). Znacznie lepiej uczniowie poradzili sobie z wyrazami: 2 LUTEGO (nie: 2 luty), SWETER (nie: swetr), ROZUMIEJĄ (nie: rozumią), LUBIŁEM (nie: lubiałem).

Powyższe przykłady należą do najczęściej popełnianych błędów językowych nie tylko wśród dzieci, ale też i dorosłych. Zachęcamy zatem wszystkich, by  uważnie obejrzeli plakaty, które wykonali uczniowie klas 7, 8 i gimnazjum/liceum. Mamy nadzieję, że pomogą one w zapamiętaniu poprawnych form, by od dzisiaj każdy mówił i pisał bezbłędnie!

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia