Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

Kącik polonistyczny - ANDRZEJKI

Andrzejki to lekkie, pogodne i radosne święto, które w swej wymowie nawiązuje do ludowych tradycji, a współcześnie jest okazją do zabaw, spotkań i integracji. Zwyczaj ten obchodzony jest w Polsce w nocy z 29 na 30 listopada. Według tradycji noc świętego Andrzeja była nocą o szczególnych właściwościach, dzięki której panny mogły poznać przyszłość, szczególnie w aspekcie miłości. Dzięki licznym interwencjom i skutecznej pomocy święty Andrzej został opiekunem małżeństw i orędownikiem zakochanych!

Kiedyś kawalerowie nie obchodzili święta Andrzejek – posiadali bowiem odrębną, lecz analogiczną uroczystość – Katarzynki, obchodzone w nocy z 24 na 25 listopada, tj. w wigilię św. Katarzyny. Dziś zarówno dziewczęta, jak i chłopcy, dzieci, jak i dorośli bawią się wspólnie w żartobliwe wróżby, najczęściej w jak największym gronie.

W szkole PAK klasy 4 – gimnazjum również zabawili się w andrzejki. Andrzejki w klasie 4A były pełne wróżb, śmiechu i udanej zabawy. W tym dniu poznaliśmy imiona naszych przyszłych ukochanych oraz dowiedzieliśmy się kto pierwszy wyjdzie za mąż/ożeni się. Co najciekawsze, dzięki wróżbom dowiedzieliśmy się również, że wśród uczniów klasy 4A jest przyszły prezydent, artysta wszechczasów, autor niesamowitych książek oraz znany podróżnik.

W klasie 4B andrzejkowe tradycje i wróżby rozpoczęliśmy od oczyszczenia myśli, by móc poddać się w pełni klasowej zabawie. Atmosferę andrzejkową potęgował półmrok oraz świece zapalone na stole, przy którym uczniowie odkrywali  za pomocą koła przeznaczenia co ich czeka w niedalekiej przyszłości, jak będzie miał na imię ukochany/ukochana osoba oraz dowiedzieliśmy się która panna i kawaler najszybciej zawrze związek małżeński, o czym zadecydował wyścig butów.Na zakończenie wspólnej zabawy każdy uczeń w klasie losował słodką przekąskę - ciasteczko z ukrytą w środku wróżbą.

Klasa 6 dowiedziała się, że nazwy obrzędów i tradycji piszemy małą literą. Bawiliśmy się również w ulubioną zabawę naszej klasy – czyli pantomimę. Przećwiczyliśmy również ortografię, uzupełniając ‘dziurawy’ wierszyk andrzejkowy. Ale największe emocje wśród uczniów wzbudziło serce z imionami. Każdy miał okazję przebić serce, aby poznać jak będzie nazywał się przyszły partner.

Uczniowie gimnazjum poznali swoje przyszłe miejsce zamieszkania, imię żony/mężą, zawód i hobby. Aby nie zapomnieć o tym, co ich czeka w przyszłości, zapisali wywróżone informacje w postaci „andrzejkowego CV”. Połączyliśmy tym samym przyjemne z pożytecznym, bo dobrze się bawiąc przy wróżeniu, utrwaliliśmy wiadomości na temat kompozycji i przeznaczenia curriculum vitae.

Nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać aż przynajmniej część z tych wróżb się spełni.

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia