Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

 • POLSKA AKADEMIA WIEDZY W DUBLINIE im. A.MICKIEWICZA

  O'CONNELL SECONDARY SCHOOL
  North Richmond Street, Dublin 1
  www.szkolapak.com
  0872 55 99 18
 • DRODZY RODZICE !

  PRZED PAŃSTWEM WYBÓR SZKOŁY POLONIJNEJ DLA DZIECKA.

  Zachęcamy do wyboru Polskiej Akademii Wiedzy w Dublinie.
  Dzięki wykwalifikowanej kadrze pedagogicznej Wasze dzieci będą
  - poszerzać zakres przyswajanego języka o słownictwo, frazeologie oraz konstrukcje gramatyczne
  - poznawać w ciekawej formie literaturę, historię, geografię i kulturę polską
  - lepiej rozumieć kraj pochodzenia rodziców
  - przygotować się do matury z języka polskiego
  - skorzystać z szerokiej oferty bibliotecznej szkoły
  - uczęszczać na zajęcia z logopedą
 • OFERTA SZKOŁY

  Zajęcia obowiązkowe od godz. 9.00 do 13.15

  - przedszkole dla 3 – 4 latków
  - oddział przedszkolny dla 5 – 6 latków
  - edukacja wczesnoszkolna dla klas 1-3
  - nauczanie przedmiotowe dla klas 4 – 8 oraz liceum
  - przygotowanie do matury z języka polskiego

  Zajęcia dodatkowe od godz.13.20 do 15.00

  - koło plastyczne
  - koło sportowe
  - zajęcia chemiczno – fizyczne
  - język angielski dla rodziców
  - ZUMBA dla dzieci i rodziców ( zajęcia dopłacane przez rodziców)
  - klub LEGO (zajęcia dopłacane przez rodziców)
 • Organizujemy uroczystości, akademie, konkursy szkolne i polonijne.

 • Uczniowie wraz z nauczycielami redagują gazetkę szkolną.

 • Nasi uczniowie wyjeżdżają do Polski na obozy organizowane przez SENAT RP koordynowane przez Stowarzyszenie WSPÓLNOTA POLSKA

 • Odwiedzamy też zaprzyjażnioną szkołę w Płońsku oraz gościmy w Irlandii uczniów i nauczycieli tej szkoły

 • ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO ODWIEDZENIA NASZEJ

  STRONY WWW.SZKOLAPAK.COM

  ORAZ FACEBOOK

  ZAPRASZAMY !!!

Wielcy Ludzie - Maria Skłodowska Curie

 

            Na całym świecie znana jest jako odkrywczyni polonu i radu oraz jedyna dwukrotna kobieta Noblistka. Nie wszyscy jednak wiedzą, że naukową pasję Maria Skłodowska-Curie świetnie godziła z wychowaniem dwóch córek, obowiązkami żony oraz licznymi pozanaukowymi zainteresowaniami. Uczniowie klasy 7 inspirując się postacią pani Curie opracowali najważniejsze wydarzenia z życia noblistki w postaci komiksu.

Biografia znana…

            Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Już jako młoda osoba okazała się wszechstronnie uzdolniona, zarówno do języków obcych jak i nauk ścisłych. Ostatecznie wybrała ten drugi kierunek i w 1891 roku rozpoczęła studia matematyczno-przyrodnicze na paryskiej Sorbonie. W 1884 roku poznała zdolnego fizyka Piotra Curie, z którym rok później wzięła ślub. Wkrótce na świat przyszły ich dwie córki  -Irena, przyszła Noblistka również w obszarze nauk ścisłych oraz Ewa, słynna w XX wieku pianistka. Maria dzieliła swój czas pomiędzy obowiązki rodzinne oraz pracę wraz z mężem w laboratorium. Za odkrycie dwóch pierwiastków promieniotwórczych – polonu i radu – w 1903 roku dostali Nagrodę Nobla. Niestety trzy lata później Piotr Curie zginął w wypadku. Od tego czasu Maria musiała pracować sama, udowadniając, że jako kobieta również ma prawo wnieść swój wkład w rozwój nauki. W pełni doceniona została dopiero w 1911 roku, kiedy Komitet Noblowski zdecydował się przyznać jej nagrodę indywidualną za rozwój chemii i zbadanie metalicznego radu i jego związków chemicznych. Do końca życia była aktywna zawodowo pozyskując środki na badania, pisząc książki oraz zakładając placówki medyczne. Maria Skłodowska-Curie zmarła w 1934 roku na białaczkę. Niezwykłe zasługi Marii Skłodowskiej-Curie sprawiły, że jest ona jedyną osobą pochowaną w paryskim Panteonie, która nie jest z pochodzenia Francuską.

… i mniej nieznana

            Maria Skłodowska-Curie już w dzieciństwie była nieprzeciętnie inteligentna, dzięki czemu nauczyła się czytać w wieku 4 lat. Posiadała również wyjątkowe zdolności językowe – władała biegle pięcioma językami. Uczona jako jedna z pierwszych kobiet uzyskała prawo jazdy, również na samochody ciężarowe. Poza tym była jedną z pierwszych ekolożek. Wśród jej pozanaukowych pasji można także wymienić pływanie kraulem i uprawianie kwiatów, zwłaszcza róż. Wraz z mężem Piotrem uwielbiała jeździć na rowerze, dlatego w podróż poślubną wybrali się właśnie tym środkiem transportu.

Badaczka przyjaźniła się z najwybitniejszymi naukowcami swoich czasów. Jej niezwykłą osobowość podziwiał m.in. Albert Einstein, który cenił Marię Skłodowską-Curie za poczucie misji i pozostanie wierną swoim wartościom mimo ogromnej sławy.

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia