Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

Czary- mary, czyli andrzejkowe przepowiednie

Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to- zgodnie z tradycją -św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości. Andrzejki to ludowa tradycja, która była  przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Późną jesienią po zakończeniu prac na polu, gdy dni były coraz krótsze, a wieczory coraz dłuższe, rozpoczynał się na wsi okres zabaw i wróżb. Panny przy pomocy najróżniejszych tajemnych zaklęć dowiadywały się, co je czeka w przyszłości.  Pannom we wróżbach pomocne były woda, ogień i zwierzęta. Wróżyły z butów ustawionych jeden za drugim. Losowały włożone pod poduszkę kartki z imionami chłopców.
Dziś w andrzejkowych czarach-marach biorą udział zarówno dziewczynki jak i chłopcy. Wróżb na ten czarodziejski wieczór jest bardzo dużo, ale pamiętajmy, że wszystkie przepowiednie należy traktować tylko jako żarty i  dobrą zabawę.
Uczniowie klas 1- 3  również kultywowali tę tradycję i w sobotę 25 października uczestniczyli w zabawie andrzejkowej. Ten dzień był dla wszystkich  wyjątkowy i upłynął na wróżbach przeplatanych tańcem i dobrą zabawą.  Uczniowie odgadywali, kim zostaną w przyszłości, dowiedzieli się, jakie znaczenie ma ich ulubiony kolor, kwiat,  ulubiona liczba od 1-9 czy  jakie imię będzie miała  ich przyszła  żona/ przyszły mąż oraz kto pierwszy wyjdzie za mąż/ ożeni się. Na zakończenie uczniowie losowali „złoty” pieniążek z przepowiednią.  Andrzejki w naszej szkole były niezwykle udane. Radości nie było końca.

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia