Andrzejki w klasach: 5, 6 i 7 na lekcjach języka polskiego oraz zajęciach biologiczno-chemicznych.

Sobotnie lekcje były inspirowane andrzejkami.
Lekcje języka polskiego w klasie 5 i 7 rozpoczęliśmy od wypisaliśmy na tablicy tego co wiemy o andrzejkach oraz o charateryzujących je wróżbach. Wyjaśniliśmy pojęcie "zabobon" podając swoje inne przykłady.

W 7 klasie wprowadziliśmy równoważnik zdania - każdy dostał fragmet o andrzejkach z książki „Zwyczaje i obrzędy. Rok polski” pod red. Renaty Hryń – Kuśmierek i miał go przekształcić/ podsumować w formie równoważnika zdania.
Następnie wróżyliśmy: Cara przygotowała wróżbę o przyszłym mężu/ żonie, potem był wyścig butów, zgadywanie przyszłych zawodów i zabawa w kalambury. Na koniec losowaliśmy cukierki, w których ukryte były monetki na szczęście z różnych krajów świata.

Klasa 5 i 6 rozpoczęły dzień od zajęć biologiczno-chemicznych i wróżb. Nastrój andrzejkowy został stworzony za pomocą świec. Dzieci losowały zabawy o tajemniczych nazwach na przygotowanych wcześniej kopertach. Był także wyścig butów oraz przepowiadanie przyszłego zawodu. Zabawę zakończyła wróżba - Talizman spełnienie marzeń w nadchodzącym roku.

Natomiast na języku polskim w 5 klasie powtórzyliśmy naszą wiedzę o czasownikach, rzeczownikach i przymiotnikach: klasa podzieliła się na trzy grupy wybierając, którą część mowy chcą rezprezentować. Każda z nich dostała ten sam tekst o andrzejkach: wspólnie mieli je w nim odnaleźć i następnie zapisać je na tablicy.

Na przerwach w tle słuchaliśmy nowych aranżacji starodawnych pieśni słowiańskich wykonanych przez zespół Laboratorium Pieśni.

Jako powtórzenie materiału uczniowe dostali ortograficzne ‘dziurawe’ wierszyki andrzejkowe z poleceniem o zupełnienie ich: ó, u, rz, ż, dź, dż, ch, h.

Zabawa była przednia!

Pozdrawiamy,