Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

CIECZ NIENEWTONOWSKA - Między Cieczą a Ciałem Stałym

Płyny Nienewtonowskie to takie, które zachowują się różnie pod wpływem przyłożonego naprężenia. W zależności od wielkości sił działających na taki ośrodek oraz szybkości ich zmienności, może się on zachowywać podobnie do ciał stałych, odkształcając się lub pękając, ale może również płynąć jak ciecz. Uczniowie Koła Chemiczno - Fizycznego sami sporządzili Płyn Nienewtonowski według prostej receptury. Do 100 g mąki kukurydzianej należy dodać 70 ml wody i dokładnie wymieszać. Następnie uczniowie rozpoczęli badania właściwości takiej cieczy testując jej zachowanie pod wpływem różnych czynników: zanurzali ręcę powoli i szybko, lepili kulki z naszej cieczy a następnie pozostawiali w stanie spoczynku. Zorganizowaliśmy także niewielki kamień by sprawdzić zachowanie się cieczy pod wpływem przyłożenia siły  z pewnej odległości. Nasuwały się Nam pewne wnioski wyjaśniające nieco tajemnicze zachowanie naszej mieszaniny nienewtonowskiej. Zawiesina mąki kukurydzianej w wodzie to małe granulki zawieszone w rozpuszczalniku. Kiedy przykładaliśmy pewne naprężenia, granulki przemieszczały się względem siebie i ośrodek zaczynał płynąć, podobnie do zwykłej cieczy. Jeśli jednak naprężenia te są zbyt duże bądź szybkozmienne, granulki podczas ich swobodnego ruchu mogły się zlepiać, tworząc zwarte, upakowane struktury. Właśnie to zlepianie się jest odpowiedzialne za "stały" charakter mieszaniny. W trakcie naszych zajęć  przeprowadziliśmy ożywioną dyskusję na temat przykładów cieczy nienewtonowskich jakie spotykamy na co dzień lub w naturze. Pewnie każdy zetknął się z ciekawym efektem, którego doświadczamy idąc brzegiem morza. Kiedy stawiamy stopę na mokrym piasku, odszar wokół niej "traci wodę", piasek staje się bardziej zbity, a nawet tworzą się szczeliny, jakby pękał, i łatwiej nam zrobić krok. Z drugiej strony, kiedy stawiamy stopę delikatnie i powoli, zagłębia się ona w piasku znacznie bardziej. Zatem wspomniany piasek z dużą zawartością wody przejawia nienewtonowskie własności.Każdy z nas może być autorem wielu interesujących eksperymentów dotyczących cieczy nienewtonowskich. Wystarczy sporządzić zawiesinę mąki w wodzie (można wypróbować różne proporcje) i mamy gotową nienewtonowską zabawkę.

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia