Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

Model Klatki Piersiowej

Jednym z najważniejszych przejawów życia jest oddychanie. Na lekcjach biologiczno-chemicznych weszlismy w temat budowy i funkcji układu oddechowego człowieka. W każdej klasie począwszy od klas czwartych, poprzez  klasę piątą  i  szóstą  uczniowie samodzielnie wykonali własne modele klatki piersiowej by w łatwy i eksperymentalny sposób przekonać się jak poszczególne elementy budowy naszego układu oddechowego pracują oraz w  jaki  sposób  wentylujemy  nasze płuca.   To właśnie podczas wentylacji  odbywa się pobieranie i usuwanie powietrza z płuc. Powietrze bogate w tlen dostaje się do płuc podczas wdechu, a następnie, zubożone o część tlenu, w czasie wydechu usuwane jest na zewnątrz. Za wentylację płuc odpowiadają: mięśnie międzyżebrowe oraz przepona. By wykonać taki podstawowy model obrazujący mechanizm działania wentylacji płuc posłużyły nam : butelki plastikowe, baloniki, słomki do napojów, trochę plasteliny i taśma klejąca. Nauka poszła idealnie w parze z praktyką!

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia