Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

Mapy myśli na języku polskim

Co zrobić, aby nauka była szybka, łatwa i do tego jeszcze przyjemna? Odpowiedź jest bardzo prosta- trzeba jak najczęściej korzystać z map myśli. A cóż to takiego? Jest to sposób notowania informacji, który ma zwiększać efektywność pracy i zapamiętywania dzięki wykorzystaniu współpracy obu półkul mózgowych. Metoda ta została opracowana przez dwóch brytyjskich naukowców: Tony'ego i Barry'ego Buzana (https://pl.wikipedia.org).

Na lekcjach języka polskiego w klasie siódmej i gimnazjum uczyliśmy się, jak tworzyć mapy myśli. Zapisaliśmy za ich pomocą najważniejsze informacje na temat epok literackich- renesansu (w klasie siódmej) i Młodej Polski (w gimnazjum). Uczniowie notowali też w postaci mapy swoje przemyślenia na temat tego, co daje człowiekowi szczęście. W domu natomiast próbowali samodzielnie wykonać mapy myśli na wybrane przez siebie tematy. Efekty ich pracy można zobaczyć na zdjęciach.

Jak zrobić mapę myśli? Oto kilka prostych wskazówek:

- W CENTRUM umieść kolorowy rysunek i podpis.

- Najważniejsze idee przedstaw w postaci ODGAŁĘZIEŃ wychodzących ze środka.

- GŁÓWNE pojęcia zapisz WIĘKSZYMI literami niż zagadnienia drugorzędne.

- Słowa pisz na liniach.

- Linie muszą się ze sobą łączyć.

- Na jednej linii może się znajdować tylko JEDEN rysunek lub napis.

- Używaj RÓŻNYCH WIELKOŚCI  i stylów liter.

- Do oznaczania i łączenia używaj KOLORÓW, SYMBOLI, OBRAZKÓW, STRZAŁEK.

Mapa myśli może być pomocna w utrwalaniu wiadomości (np. przed sprawdzianem), ale można ją też wykorzystać do porządkowania własnych pomysłów (np. przed napisaniem wypracowania). Na pewno będziemy w przyszłości korzystać z tego sposobu zapisywania informacji. Dzięki temu zeszyt do języka polskiego będzie bardziej kolorowy i przejrzysty, a zawarte w nim wiadomości znajdą się -miejmy nadzieję- również w uczniowskich głowachJ
 

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia