Diament i Sól - koło chemiczno fizyczne

Przez ostatnie tygodnie na kole chemiczno-fizycznym badaliśmy budowę cząsteczkową ciał i cieczy oraz ich właściwości. Na zajęciach z cyklu "cząsteczkowa budowa materii " przyszła pora na  podsumowanie. Przyporządkowaliśmy wodę, powietrze oraz metalowy pojemnik do występowania materii w 3 stanach skupienia: ciecz- gaz- ciało stałe. Wykazaliśmy poprzez doświadczenia,że ciała zbudowane są z atomów lub cząsteczek. W niektórych ciałach są one rozmieszczone bardzo regularnie w innych nie.Jeśli znamy położenie kilku atomów lub cząsteczek w takim ciele, jesteśmy w stanie przewidzieć położenie kolejnych. Gdy połaczymy je ze sobą za pomocą linii, uzyskamy pewną strukturę geometryczną, nazywaną siecią krystaliczną.  Budową krystaliczną charakteryzuje się wiele ciał, m.in. metale, sole, diament, grafit i cukier. Uczniowie na ostatnich zajęciach samodzielnie wykonali modele przestrzenne sieci krystalicznej soli oraz diamentu.

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia