Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

Klasa siódma o Janie Kochanowskim

Przygotowywanie lekcji języka polskiego wiąże się z ciągłymi dylematami- które teksty wybrać do zaprezentowania uczniom, a które pominąć, czy skupić się na utworach współczesnych i bardziej zrozumiałych, czy jednak odwoływać się do klasyki, do której poza szkołą się raczej nie sięga…Wybór jest trudny, gdyż polska literatura jest bardzo bogata. Są jednak nazwiska, o których nie sposób nie wspomnieć.

Poetą, którego twórczość niewątpliwie powinien znać każdy Polak, jest Jan Kochanowski. Klasa siódma miała okazję przyjrzeć się z bliska wybranym utworom tego wybitnego twórcy epoki renesansu. Poznaliśmy najpierw jego życiorys, a następnie czytaliśmy wybrane fraszki, pieśni i treny. Nie zawsze było to łatwe, bo teksty te- pochodzące przecież z XVI wieku- pełne są archaizmów, czyli wyrazów, które wyszły już z użycia. Doszliśmy do wniosku, że mimo upływu czasu prawdy zawarte w wierszach Kochanowskiego są aktualne do dziś. Weźmy na przykład taki cytat z Pieśni III (Księgi wtóre):

Cnota skarb wieczny, cnota klejnot drogi;
Tegoć nie wydrze nieprzyjaciel srogi, 
Nie spali ogień, nie zabierze woda;
Nad wszystkim inszym panuje przygoda.”

Dobrze wiemy, że los bywa kapryśny- raz się nam powodzi, ale zaraz wszystko możemy stracić. Jedynym skarbem, którego nikt nie może nam zabrać, jest nasza „cnota”, czyli dobroć, szlachetność, prawość.

Podsumowaniem naszych lekcji był projekt ulotki o Janie Kochanowskim. Dzięki temu uczniowie utrwalili wiedzę o tym sławnym poecie, a przy okazji mieli szansę wykazać się talentem plastycznym. Ich piękne prace można podziwiać na zdjęciach.

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia