Polska Szkola w Dublinie

Polska Szkola w Irlandii

BIAŁE jest BARWNE

Na ostatnich biologiczno - chemicznych zajęciach dowiedzieliśmy się kilku podstawowych rzeczy o świetle. Zaczęliśmy od postawienia hipotezy : czy światło białe może być barwne? By odpowiedzieć na to pytanie przeprowadziliśmy doświadczenie i  włączyliśmy latarkę, której światło skierowaliśmy na płytkę CD. Na  białej kartce pojawiła się tęcza. Podobne eksperymenty wykonaliśmy wykorzystując światło słoneczne. W efekcie doszliśmy do wniosku że, białe światło (jak światło słoneczne czy światło sztuczne z lampki) odbite od zwykłej płyty CD rozszczepia się na różne barwy. Tych kolorów jest 7 i zawsze pojawiają się w tej samej kolejności : czerwony , pomarańczowy, żółty, zielony , niebieski, indigo oraz fiolet. Dlaczego tak się dzieje?  Na płycie CD nacięta jest tak duża liczba rowków i o tak małej szerokości, że zobaczenie ich gołym okiem jest niemożliwe. Światło na rowkach ugina się , jednak każdy kolor nieco inaczej. Światło pada na maleńkie rowki, które ulegają ugięciu, czyli dyfrakcji oraz rozszczepieniu na siedem kolorów tęczy.

Włącz Polskę ORPEG Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej Semper Polonia