Zoetrop a Niedoskonałość Ludzkiego Wzroku

Powstanie filmu wiązało się z odkryciem niedoskonałości ludzkiego wzroku i jego opóźnień w przetwarzaniu obrazu. W związku z tym powstały urządzenia „oszukujące” wzrok, które ciąg szybko zmieniających się nieruchomych obrazków przeobrażały w ruchomy obraz- animację. Animować oznacza „dawać czemuś życie”. Jeszcze zanim wymyślono kino, ludzie na różne sposoby próbowali ożywić nieruchome obrazy,  tworząc w tym celu np. zabawki optyczne. Eksperymenty i zabawa z obrazem doprowdziły do powstania filmów animowanych. Najwcześniejsze z nich to camera obscura, natomiast w XVIII i XIX wieku powstały również takie urządzenia, jak zoetrop, praksinoskop i fenakistiskop. Owe praktyki dziś zalicza się do wczesnej historii kina. Na zajęciach chemiczno-fizycznych uczniowie dowiedzieli się, co to jest złudzenie optyczne i poznali różne proste zabawki optyczne umożliwiające “ożywienie obrazu”. Każdy wykonał swój własny  zoetrop i mógł obserwować swój własny, krótki film. Obserwacja ruchomego obrazu na zoetropie jest możliwa przez kilka osób wystarczy, że siądą wokół zoetropu. Wybrana osoba jedną ręką przytrzymuje zoetrop , drugą zakręca cylindrem i wprawia go w ruch. Spoglądając do wnętrza cylindra poprzez szczeliny, uczniowie obserwują zmieniające się obrazy.