List do Polski

Dublin, 30.11.2020 r.

Kochana Polsko!

Piszę do Ciebie, bo chciałam przekazać Ci kilka refleksji moich uczniów, którzy przygotowują się  w naszej szkole- Polskiej Akademii Wiedzy- do matury z języka polskiego w Irlandii. Ich przemyślenia znalazły się w listach pisanych do Ciebie podczas naszych listopadowych zajęć.

Muszę Ci powiedzieć, że wielu z nich bardzo za Tobą tęskni, za Twoją piękną przyrodą i krajobrazami, za Twoim pysznym jedzeniem i oczywiście za bliskimi, którzy u Ciebie mieszkają:

„Piszę do Ciebie, ponieważ tęsknię za Twoją kulturą, krajobrazami, za moją rodziną i przyjaciółmi.” Olga

„Twoje pola i lasy są najpiękniejszymi na świecie.” Adrian

Moi uczniowie są dumni z tego, że są Polakami. Niektórzy z nich, mimo sentymentu i przywiązania, nie mają zamiaru do Ciebie wracać, ale są i tacy, którzy planują taki powrót:

„Jestem dumny, że jestem Polakiem, że się w Polsce urodziłem.” Damian

„Mam do Ciebie ogromny sentyment i zawsze będę czuł się Polakiem.” Tomek

„Nie bywam u Ciebie często, a mimo to czuję się jak w domu za każdym razem, jak składam Ci wizytę. Chętnie bym u Ciebie zamieszkał. Niemal wszystko w Tobie jest dla mnie idealne.” Gabriel

„Przepraszam, że Cię opuściłem tyle lat temu, ale obiecuję, że do Ciebie wrócę.” Grześ

Nasi licealiści interesują się tym, co się u Ciebie dzieje. Zależy im, aby wszyscy Twoi mieszkańcy byli szczęśliwi i żyli ze sobą w zgodzie:

„Kiedy czytam o Tobie w Internecie i słucham o Tobie w telewizji, robi mi się bardzo przykro. Patrząc na to, jak się dzielisz i jak bardzo cierpisz, jest mi Cię bardzo szkoda. Już niedługo to wszystko minie. Będzie lepiej i znów Twoi mieszkańcy będą żyli w zgodzie.” Ola

„Droga Polsko, dziękuję że byłaś i jesteś. Proszę, byś zawsze była Polską, która łączy, a nie dzieli.” Damian

„Bądź otwarta na ludzi, nieważne skąd, jakiej wiary, orientacji czy płci.” Nadia

Mam nadzieję, że cieszy Cię to, że młodzi ludzie mieszkający poza Twoimi granicami dbają o swoje polskie korzenie i że leży im na sercu Twoje dobro. Jako prezent przesyłam Ci zdjęcia ich prac, które wykonali, aby lepiej poznać bogatą polską historię, wybitnych Polaków oraz piękne miejsca warte odwiedzenia. Jestem pewna, że będziesz z nich dumna!

Pozdrawiam Cię serdecznie

Anna Ostapowicz